Експерт: Дронът на летище София е голям – това са тип военни дронове за шпионаж

Мистериозен дрон предизвика извънредна ситуация на Летище София. Случаят е отпреди няколко дни, но във вчерашния ден Министерството на транспорта, което работи по случая, даде повече детайли, информира „Frognews.bg“.

Става дума за дрон с тежест около 30 кг, с размах на крилете над 1 метър, който е летял на летището, точно в зоната, в която излитат и кацат самолети. Това предизвика забавяне на няколко полета.

Той показа три комерсиални дрона, които използва както за телевизията, така и за различни филмови продукции.

„Започвам с най-големия дрон – той е с тегло то 3,3 кг. Това е един от най-големите готови дронове за работа, тоест така е произведен, не е сглобяван от потребителя. Той се използва за професионални снимки и лети в рамките на 2 до 4 км“, каза Рашев в ефира на bTV.

И поясни законовите изисквания за притежание и използване на дрон:

„Аз, например, като оператор на дрон, съм задължен да регистрирам всеки дрон в системата на ГВА. Регистрира се по сериен номер и така той фигурира изцяло и легално в системата на ГВА. След регистрацията има и изпит, който се полага“.

Изпитът е по подобие на теоретичната част при изкарването на свидетелство за управление на автомобил, като е изцяло онлайн.

„По принцип самата европейска законова регулация е, че дрон от 250 гр до 25 кг може да се регистрира и да лети в специфичните категории. Имайки камера обаче всеки дрон трябва да се регистрира“, добави Рашев.

Така ако имаме дрон без камера и с тежест под 250 грама – можем спокойно да летим с него без да има нужда от регистрация.

„30-килограмовият дрон е голям. Това са вече тип военни дронове, за шпионаж, за изследване. Те са с много по-голям обхват – стигат до 40 км. Идеята е, че този дрон е специализиран. Няма как да отидем в магазина и да си го вземем и просто да започнем да летим“, каза още той.

„Когато се налага да летим на дадено събитие с важни лица, присъстващи на него, или зони с определени рестрикции – около парламента, например, там се подава заявка минимум 10 дни по-рано преди самото събитие към ГВА. ГВА от своя страна уведомява НСО и дискутират по заявката дали можем да реализираме такъв полет“, уточни Рашев. 

Източник: frognews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини