Родители се обявиха против задължително изучаване на религия в училище

Идеята за въвеждане на предмет по религия в училище, лансирана от различни политически фигури, включително и от просветния министър Красимир Вълчев, се натъква на съпротива сред група родители. Те са написали петиция, в която изразяват категорично несъгласие със задължително религиозно обучение в рамките на предучилищното и училищното образование, съобщи „Сега“. 

Темата се подема периодично, като последно през лятото на 2024 г., когато се обсъждаха ЛГБТИ промените в училищния закон, Красимир Вълчев коментира, че училището трябва да възпитава децата в добродетели, като за това може да се въведе предметът религия. Наскоро той пак заговори за въвеждане на предмет по религия и добродетели в задължителната учебна програма, за което, според него, може да „обединим усилия с Българската православна църква, с вероизповеданията“. „Ако този час влезе в задължителните, ще има възможност за избор между различни програми. Тези, които не желаят да учат религия, ще могат да изберат час, в който в по-голяма степен ще се учи етика, добродетели, ценности“, коментира той пред „Труд“. По думите му за да се случи това обаче, са нужни промени в учебния план, тъй като засега няма пространство за допълнителни часове. 

В петицията родителите посочват, че България е светска държава, чиято Конституция постановява разграничаване между държавата и религиозните институции и гарантира ненакърнимата свобода в избора на вероизповедание, религиозни и атеистични възгледи. Изтъкват, че тази свобода е дълбоко залегнала и във Всеобщата декларация за правата на човека, и в Европейската конвенция за правата на човека, а според училищния закон държавата осигурява светско образование, една от основните цели на което е формиране на толерантност и уважение към етническата, националната, културната, езиковата и религиозната идентичност на всеки гражданин, като при това изрично забранява налагането на идеологически и религиозни доктрини в училище.

„Убедени сме, че задължителното изучаване на точно определена религия, макар и традиционна за страната ни, накърнява тези фундаментални права. А дори да бъде предвиден свободен избор на изучаваната религия, задължителното религиозно обучение (твърде различно от изучаването на религиите в исторически и философски аспект) подронва облика на училището като водеща образователна институция, чиято мисия е да предоставя преди всичко съвременни научни знания. Ние не отричаме и не подценяваме значението на вярата и религията, включително за духовното израстване на децата, но сме убедени, че тази роля, принадлежаща от векове на семейството и религиозните институции, следва да бъде ясно разграничена от училището“, казват те.

Родителите изтъкват, че по света няма практика за задължително религиозно образование, още по-малко непозволяващо избор и/или водено от духовни лица. „Почти всички държави в Европа, Северна Америка, Австралия, голяма част от Азия и Южна Америка държат на светския характер на училището, а задължителното религиозно обучение е типично предимно за страни от Близкия изток и Северна Африка. Религиозното обучение присъства в задължителните учебни програми на много малко страни в Европа, като дори и те почти без изключение предвиждат различни варианти като избор на изучавана религия, религиозно неутрално обучение или въобще отказ от предмета съобразно предпочитанията на ученика и семейството“, пишат те.

Родителите посочват, че у нас и сега училището запознава учениците с религията в рамките на хуманитарните предмети от задължителната програма, а превръщането ѝ в задължителен предмет би било изключително опасна крачка в съвременното развитие на обществото ни като цяло, дори има опасност много младежи да бъдат отблъснати и от самата религия, и от ценностите, нормите и поведението, върху които тези часове биха се фокусирали.

„Образованието ни бездруго е изправено пред изключително сериозни проблеми: ниски академични резултати въпреки огромната натовареност, тревожна липса на умения за критично мислене и отсяване на информация у деца и възрастни, зачестяващи прояви на нетърпимост и агресия навсякъде около нас. Ето защо вместо към задължително религиозно обучение, настояваме вниманието да се насочи към устойчивата роля на училището във възпитаването на общочовешки добродетели и модели на поведение, продиктувани от осъзнаването на личната свобода и отговорност в контекста на общността; изграждането на устойчиви знания и творческо и критично мислене; развиването на социално-емоционални и други важни личностни и житейски умения“, се казва в петицията.

Източник: Сега

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини