С инвестиция от над милиард лева, 761 млн. лв. от които от еврофондовете, в следващите четири-пет години ще се реконструират стари и изградят нови стотици километри водоснабдителни и канализационни мрежи, четири нови станции за пречистване не питейна вода и модернизиране на две съществуващи такива съоръжения, както и построяването на три нови станции за отпадни води и обновяването на седем стари. Договорите за безвъзмездното финансиране бяха подписани в понеделник със седем ВиК дружества, шест от които са от структурата на държавния ВиК холдинг.
Парафи под контрактите сложиха министрите на околната среда и водите Манол Генов и на регионалното развитие Иван Иванов и директорите на ВиК операторите в Габрово, Плевен, Търговище, „Йовковци“ – Велико Търново, Хасково, София-област и Добрич, които получават финансирането.
Стойността на договорите е 1 061 891 040 лв, от които 761 691 326 лв. са безвъзмездна помощ, а 320 199 527 лв. са осигурени от ВиК-тата съфинансиране, включително за покриване на ДДС. Инвестициите ще покрият територията на 21 населени места в страната, обслужвани от седемте водни оператора.
Това е изключително добър напредък, понеже сме критикувани за безводието в страната, коментира екоминистърът Манол Генов преди подписването на договорите. По думите му със сегашната инвестиция ще се намалят загубите на дружествата, някои от които са с най-големите течове. Той се закани да се оказва стриктен контрол върху изпълнението на проектите.
„Средствата, които ЕС инвестира в нашата ВиК инфраструктура, имат две цели – да опазват околната среда, като водите се използват пречистени отново и също така да се намалят загубите на питейна вода“, заяви регионалният министър Иван Иванов и също акцентира върху следенето на изпълнението на проектите.
„Благодарение на тази инвестиция още 7 региона ще се възползват от модернизирани системи за водоснабдяване, събиране и пречистване на отпадъчни води в съответствие със стандартите на ЕС. Опазването на качеството на водите е крайъгълен камък както на общественото здраве, така и на опазването на околната среда, и тази инициатива ще има дълготрайни ползи не само за населението на България, но и за нейната околна среда и богата природа, като гарантира тяхната защита и устойчиво поддържане за бъдещите поколения“, заяви в поздравителен адрес Андреас фон Буш, началник-отдел „България, Словения и Унгария“ на главна дирекция „Регионална и селищна политика“ на ЕК.
На най-голяма стойност е проектът на ВиК „Йовковци“, което още не е част от държавния ВиК холдинг. Той е за 250 млн. лв., евросубсидията от които е за 184 млн. лв.
Проектът на ВиК-Габрово е за 77 млн. лв., от които 57 млн. лв. са безвъзмездна помощ.
Предвидената инвестиция от ВиК Добрич е 161.5 млн. лв., включително 110 млн. лв. субсидия от оперативната програма „Околна среда 2021-2027 г.".
На ВиК-Плевен са дадени 110.6 млн. лв. безвъзмездно за намерението им, което е за общо 142 млн. лв.
Стойността на проекта на ВиК-София е 166 млн. лв., от които 119.5 млн. лв. от еврофондовете.
ВиК-Търговище получава безвъзмездни 90 млн. лв. за проектите си за общо 122 млн. лв.
Намерението на ВиК – Хасково за модернизация на инфраструктурата е за 143 млн. лв., от които 90.5 млн. лв. безвъзмездни средства от ЕС.
С тези общо над 1 млрд. лв. ще се изградят три нови станции за пречистване на отпадъчни води в Ихтиман, Елин Пелин и Свиленград, ще бъдат реконструирани и надградени със стъпала за пречистване на азот и фосфор в съоръженията в Балчик, Албена, Каварна, Горна Оряховица-Лясковец. Нови станции за пречистване на питейни води ще има в Йовковци, Севлиево и Търговище, а реновирани ще са съоръженията в Хасково и Димитровград.
В проектите са заложени и ремонт и нови водопроводни мрежи за общо над 218 км и над 223 км канализационни мрежи.
Те трябва да бъдат приключени най-късно до 31 декември 2029 г.
Някой