Докладите за животни, използвани в логистичната подкрепа във фронтовата зона, придобиха доста неочаквана публичност в Русия, което накара официалните лица да коментират
Неотдавнашните доклади за обучени магарета, наблюдавани да се използват от руските сили за нахлуване в Украйна, във фронтовата зона, за доставки, се обясняват от експерти и потребители на медиите по различни начини. Някои казват, че това е отчаяна мярка поради недостига на автомобилно оборудване или оценяват практичността му като средство за завладяване на терени, недостъпни за обикновен транспорт. Има и хуманитарни опасения.
Но в самата Русия преобладаващата реакция е объркване, тъй като използването на впрегатни животни във военната логистика не отговаря точно на образа на „втората най-силна армия в света“. За да влошат нещата, появата на магарета в армията бе пряко замесена от руското министерство на отбраната, а не като частна инициатива на благотворителна организация.
Сред първите, които обясниха ситуацията на местната публика, бяха руските медии, свързани с Кремъл, с помощта на член на парламентарната комисия по отбрана. Следното изявление идва от народен депутат от Комунистическата партия, генерал-лейтенант в оставка Виктор Соболев, командвал 58-а общовойскова армия през 2000-те години.
„В момента има големи трудности при снабдяването на частите и подразделенията — включително щурмови отряди и групи и др. — с боеприпаси, оръжия и храна. Ако се използват някакви методи, като магарета, коне и т.н., за да се доставят боеприпаси и друго имущество на фронтовата линия, това е нормално“, каза той, цитиран от редица руски издания.
Самият факт, че руски служител публично призна тези проблеми в руските въоръжени сили, сам по себе си е необичаен, тъй като противоречи на официалната пропаганда, която твърди, че всичко винаги върви по план. Но, традиционно за руската пропаганда, депутатът направи паралели с практиките от Втората световна война в Съветския съюз.
„В нашата Велика отечествена война част от артилерията беше теглена от коне и тя стигна до Берлин. По време на Великата отечествена война се използваха кучета: на гърба им бяха закрепени две мини и те бягаха там, където трябваха тези мини“, добави Виктор Соболев.
Концепцията за използване на противотанкови кучета камикадзе / Архивна снимка
Defence Express уточнява, че тук споменаването на кучетата с мини се отнася до така наречените противотанкови кучета самоубийци, които са били специално обучени да унищожават вражески бронирани машини. Животните са били обучени да носят експлозиви и да пълзят под неподвижни или движещи се резервоари. Различни източници ги описват като носещи експлозивни заряди с тегло от 4 до 5 или дори 12 кг, детонирани, когато кучето е под вражеското превозно средство.
Въпреки това информацията за реално бойно използване на противотанкови кучета е откъслечна и епизодична, а ефективността й е спорна. В края на краищата, някои източници твърдят, че са били обучени до 9500 кучета, други, че са унищожили до 300 танка. Друга важна подробност, която трябва да споменем е, че тази тема като цяло е популяризирана благодарение на творбите на писателя Виктор Суворов (известен още като Владимир Резун).