Не са много българските филми, които могат да се похвалят с участието на холивудски актьори. И определено не са много българските филми, които спадат към нетрадиционния жанр фентъзи трилър. Но "Дяволски игри" събира родни и чуждестранни популярни имена от киното, за да разкаже по ексцентричен начин една иначе екзистенциална и вечна история за борбата между доброто и злото, но и за любовта, която е по-сила от всичко.
Основен двигател на филма е актрисата Деси Тенекеджиева. Вдъхновението ѝ идва, след като британският режисьор Бен Чарлз Едуардс ѝ споделя за романа на Марк Твен "Тайнственият непознат", в който Дяволът слиза от небето на земята и всеки път получава различно име. Сатиричната творба критикува религиозния фанатизъм и човешките порядки по онова време, като същевременно разглежда дуализма на доброто и злото, и изследва взаимовръзката и деликатния баланс между тях.
Вдъхновена от историята, Деси Тенекеджиева измисля персонажите и основната сюжетна линия за една нощ. Заедно с Бен Чарлз Едуардс написват 40 страници чернова на сценария. А след като построяват основната идея, се свързват със сценариста Майк Шилиъм. Оператор на филма впоследствие пък става Денис Мадeн.
Освен че е съсценарист и продуцент, Деси Тенекеджиева има и ключова роля във филма. В сърцето на сюжета обаче е непокорната ѝ дъщеря Ива (Елеонора Иванова), чийто живот поема неочаквана посока, след като среща непознато очарователно момче (Димитър Николов), което ѝ дава сили да се изправи срещу проблемите си.
Докато зрителят проследява приключенията им, няма как да не се запита дали младият странник е падналият на Земята ангел Луцифер, изпратен да води Ива в нейната съдба и да спаси човешката раса, или е просто заблуден до лудост младеж.
Паралелно на тяхната сюжетна линия се развива и тази на героя на Мики Рурк. Холивудският актьор влиза в ролята на Преподобния Бо Джаксън - фалшив евангелистки пророк, който въплъщава покварата.
Доброто и злото, светлината и мрака, са преплетени в драма трилъра "Дяволски игри", за да разкрият неговото послание, което отеква в една от репликите: "Има тъмнина в най-добродетелните и светлина и в най-покварените." Но както се оказва, най-голяма сила има любовта.
Диалогът в българо-английска копродукция е на английски език, макар по-голямата част от снимките да са правени у нас. Филмът е сниман през 2022 г. на над 35 локации в България, Великобритания и САЩ, а зрителите лесно ще разпознаят родни забележителности като пещерата Проходна, позната още като "Очите на Бога", парк Камбаните и храм-паметникът "Александър Невски".
Филмът несъмнено е ексцентричен, засяга чувствителни, дълбоки теми и разказва една смела, колкото реална, толкова и нереална история. Пресъздаването ѝ на екран е поверено на актьори от различни възрасти и националности, сред които макар най-разпознаваеми да са световните имена като Мики Рурк, Гари Стреч и Джеф Бел, младите български таланти Елеонора Иванова и Димитър Николов се открояват също толкова силно с актьорската си игра.
Колкото до сцените с паневритмията, за които се появиха твърдения, че е употребена в неправилен и недопустим контекст, Деси Тенекеджиева казва, че целта не е била такава. На преспрожекция пред медиите тя сподели собственото си лично отношение и уважение към създадените от Петър Дънов упражнения, както и че сцените са снимани с разрешение.
Като продуцент на филма, Деси Тенекеджиева вече е успяла да го представи на първия му фестивал - "Капри Холивуд" в Италия. Там в края на 2024 г. се е състояла и световната премиера на "Дяволски игри", която е събрала част от актьорите. Младите Елеонора Иванова и Димитър Николов са получили наградите за "Европейски актьорски пробив на годината". Британецът Гари Стреч взима "Награда за мъжка роля", а за продуцент и женска роля Деси Тенекеджиева е наградена с "Европейска Арт награда".
"Дяволски игри" е по кината от 7 февруари.