Преди 65 години Държавен архив в Кърджали направи първите си стъпки

                На 10 февруари 1960 г. се поставя началото на Държавен архив – Кърджали, създаден след административно териториалната реформа в страната през 1959 г. и създаването на новите окръзи един от които е окръг Кърджали.

                Вече 65 г. Държавен архив Кърджали е институцията която полага грижи за издирването, събирането, съхраняването, опазването, проучването и популяризирането на архивното богатство на Източните Родопи.  

               Държавни архиви в България се изграждат съгласно Указ № 515 на Президиума на Народното събрание от 10 октомври 1951 г. за създаване на Държавния архивен фонд (ДАФ) на Народна република България. В него са определени основните принципи за централизирано държавно организиране на архивното дело – обхватът на ДАФ, системата и организацията на държавните и учрежденските архиви, взаимоотношенията между тях, редът за работа с документите, сроковете за тяхното съхранение. На основа на указа е създадено Архивно управление към Министерството на вътрешните работи.

               Създава се като Отдел на Окръжно управление на МВР – Кърджали на базата на действащото ПМС № 344 от 18.04.1952 г. За първи ръководител на новосъздадения Държавен архив в Кърджали е назначен Димитър Стоев Стоилов от 10 февр. 1960 г., заемал длъжността старши научен сътрудник и работил до 20 септ. 1961 г. Ето как Димитър Стоилов описва в спомените си първите години на институцията. След учредяването на службата е липсвало самостоятелно помещение, а работното му място е било едно бюро разположено в канцеларията на заместник началника на Окръжното управление на МВР, по късно преместен в канцеларията на окръжния началник на Противопожарната охрана, където преминават първите месеци от неговата дейност. През месец юни 1960  г. е определена самостоятелна канцелария разположена на първия етаж в сградата на Окръжно управление на МВР. Първите стъпки в работата му са били организационни, свързани с проучване, установяване на контакти с общински и държавни учреждения, организации, училища и читалища разположени на територията на окръг Кърджали.

                  Друга важна задача за нормалното функциониране на ново създадената служба е намирането и оборудване на хранилище за фондовете, които е трябвало да се приемат най напред от Окръжен държавен архив – Хасково. За обособяване на хранилище се използва  избено помещение в сградата на Окръжно управление на МВР, което е било сухо, просторно и оборудвано с рафтове, което като начало е било достатъчно за приемането на първите фондове.

                    От 25 авг. 1960 г. се открива още един щат за научен сътрудник на които е назначена Електра Казакова. Така структурирана службата на Държавен архив приема всички архивни фондове и документи от дотогава действащия Окръжен държавен архив - Хасково, отнасящи се до територията на новия окръг Кърджали, която до тогава се е числяла към Хасковски окръг. Приети са 27 фонда от старата (капиталистическа) епоха, с общо 2605 архивни единици. Приети са също и 18 фонда от новата (социалистическа) епоха с общо 530 архивни единици.

                     След приемането на първите фондове дейността продължава с посещения на всички фондообразуватели в окръга, където на място се провеждат обучения на служителите, дават се указания за опазването и обработването на документите, съгласно нормативните документи. Постепенно започва и прием на архивни документи  образувани преди 9 септ. 1944 г. предимно необработени, но целта  е била те да бъдат запазени от унищожаване. През този период са приемани предимно архивни фондове от учреждения, предприятия и организации.

                     Друга насока в която работят първите служители е да популяризират дейността и значението Държавния архив за опазването на архивното богатство, чрез материали поместени в местната преса. Ползването на документите от фондовете от читатели  в първите години не е било възможно, тъй като същите не са били обработени и е липсвало база.

                    Първите години от създаването на институцията са били предимно организационни, разрешавани са въпроси по уреждане и структуриране на службата, по издирване, информиране и запознаване на служителите работещи в държавни и общински учреждения, организации и предприятия с основните нормативни документи регламентиращи опазването, съхранението, обработването и значението на създаваните в тях документи.

                    Започнал своята дейност с 45 фонда с 3135 а.е. към 01.01.2025 г. фондовата наличност на Държавен архив-Кърджали възлиза на 3286 архивни фонда (3215 учрежденски и 71 лични) и общ брой 115450 архивни единици с 1119,03 линейни метра, което показва едно непрекъснато развитие и обогатяване на документалния масив, стремеж за предоставяне на компетентни, бързи и качествени услуги на потребителите на архивна информация и  популяризиране на съхраняваната информация за историята на Източните Родопи.   

                  

 

                                                            

Изготвил: Гергана Димитрова

 

 

Източник: Kardjali.bgvesti.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини