Антиваксърът Робърт Ф. Кенеди-младши вече е могъща сила в науката на САЩ: Какво ще предприеме?

Американските учени се подготвят за сериозни промени в насоката на биомедицинските изследвания в САЩ, след като Робърт Ф. Кенеди-младши, популяризирал дезинформацията за ваксините и конспирациите в областта на общественото здраве, придобива контрол над огромна част от научната политика.

Американският Сенат гласува за утвърждаването на Кенеди за секретар на Министерството на здравеопазването и човешките ресурси на президента Доналд Тръмп, което разполага с годишен бюджет от около 1,7 трилиона щатски долара и включва Центровете за контрол и превенция на заболяванията, Администрацията по храните и лекарствата (FDA) и Националния институт по здравеопазване (NIH) - най-големият в света финансист на биомедицински изследвания. Кенеди е обхванал някои области на биомедицинските изследвания. Но е демонстрирал враждебност към други и е отхвърлил установените научни данни за ефикасността на ваксините срещу COVID-19, безопасността на ваксините като цяло и други теми. (Кенеди заяви пред Сената, че подкрепя ваксините и вярва, че те са спасили човешки животи).

"Бъдещето на Америка като суперсила в научните изследвания изглежда мрачно", заявява Теодора Хатзиоану (Theodora Hatziioannou), вирусолог в университета "Рокфелер" в Ню Йорк, която създава нови модели за изследване на ХИВ - който Кенеди погрешно предполага, че не е причина за СПИН. "Дори по въпроси, които твърди, че подкрепя, той не следва научните доказателства. Избирането на такъв човек за лидер е все едно вълк да пази овцете."

Фалшива дихотомия

По време на собствената си президентска кампания Кенеди заяви, че ще даде приоритет на изследванията на хроничните болести и ще даде "почивка" на изследванията на инфекциозните болести в NIH за осем години. В речта си пред сенатска комисия през януари Кенеди твърди, че хроничните заболявания като затлъстяване, диабет, астма и някои видове рак в миналото са получавали по-малко внимание от инфекциозните болести, но са отговорни най-вече за нарастващите разходи за здравеопазване. (Данните на NIH показват, че само за ракови заболявания се отделя повече федерално финансиране, отколкото за всички инфекциозни болести, взети заедно).

Дори някои изследователи, които биха имали полза от акцента върху хроничните заболявания, са предпазливи. Ерик Лау (Eric Lau), изследовател на рака в раковия център "Мофит" в Тампа, Флорида, подчертава, че макар да е хубаво да се отделят повече средства за изследване на рака, федералното правителство трябва да се съсредоточи върху увеличаване на финансирането на биомедицинските изследвания като цяло.

И той, и Лари Шлезингер (Larry Schlesinger), лекар-учен и главен изпълнителен директор на Тексаския институт за биомедицински изследвания в Сан Антонио, казват, че идеята за орязване на една област, за да се подпомогне друга, създава фалшива дихотомия между хроничните и инфекциозните болести, която не се основава на научната реалност.

Като пример за това колко тясно са свързани двете, изследователите привеждат все повече доказателства, че някои хронични заболявания произтичат от инфекциозни болести: например инфекцията с човешки папиломавирус (HPV) може да причини рак на шийката на матката и други тъкани.

"Даването на приоритет на хроничните състояния все повече означава да се даде приоритет на инфекциозните заболявания", обяснява Шлезингер, който сам е бил диагностициран с рак на устната кухина след инфекция с HPV преди десетилетия. "Все повече оценяваме факта, че инфекциите и възпаленията, които те предизвикват, играят важна роля в тези хронични състояния."

Учените казват също така, че продължаващата епидемия от птичи грип, от която от началото на 2024 г. са се разболели най-малко 68 души в САЩ, прави настоящия момент особено неподходящ за ограничаване на изследванията на инфекциозните болести.

Фокус върху храната

Като част от обещанието си "Да направим Америка отново здрава", Кенеди многократно е призовавал за допълнителни проучвания в областта на диетологията и храненето, както и за изследвания на връзките между замърсяването на околната среда и човешкото здраве. По време на изслушването си през януари Кенеди заяви, че учените "знаят", че затлъстяването се причинява от "токсин в околната среда", и попита защо изследователите не са се посветили на откриването и премахването му.

Фатима Коди Станфорд (Fatima Cody Stanford), лекар-изследовател в Харвардското медицинско училище в Бостън, Масачузетс, която изучава медицината на затлъстяването, отбелязва, че затлъстяването е комплексно състояние, обусловено не само от околната среда, но и от генетиката, развитието и поведението. "Твърдението на Робърт Ф. Кенеди-младши отразява ограничено познаване на тази сложност", посочва тя.

По-голямото внимание към хранителните системи и диетата все пак би могло да бъде добре дошло, отбелязва Диърдър Тобиас (Deirdre Tobias), епидемиолог в болница "Бригам и Женска болница" в Бостън. Тя отбелязва, че предишните администрации са пренебрегвали най-вече "F" (храните) в FDA. Но промените в политиката по отношение на храните трябва да бъдат внимателно обмислени и подкрепени от солидна научна информация, подчертава тя, тъй като погрешните политически решения могат да причинят вреди.

Например Кенеди се застъпва за премахване на ултрапреработените храни. Но тази категория съдържа много различни видове храни и изследователите все още не знаят кои от тях са вредни, посочва Тобиас.

"С правилните стъпки може да се направи много", заявява Тобиас, но правителството не бива да "нанася удари неща, които са счупени, без да разбира последиците".

Финансови проблеми

Независимо от приоритетите на Кенеди, изглежда ясно, че общият размер на средствата за биомедицински изследвания ще бъде по-малък, отколкото през предходните години. Близкият съветник на Тръмп Илон Мъск обеща да съкрати федералния бюджет с поне 2 трилиона долара. На 7 февруари администрацията обяви, че ще намали една форма на финансиране на научните изследвания, наречена плащания за непреки разходи, което предизвика паника в академичната общност. Федерален съдия временно спря прилагането на политиката, която според NIH ще спести над 4 млрд. долара годишно.

Франсиско Диес-Гонзалес (Francisco Diez-Gonzalez), микробиолог по безопасност на храните в Университета на Джорджия в Грифин, заявява, че повече от всичко друго "именно намаляването на финансирането ще бъде основното въздействие" от мандата на Кенеди.

Кенеди твърди, че ще преразгледа промяната на непреките разходи, но изследователите са обезпокоени от следващите му стъпки. Кенеди "няма опит в научните изследвания", отбелязва Коди Станфорд. "Трудно е да се каже какво би предприел."

Източник: offnews

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини