Стартира реално преброяване на мечките – ДНК-анализ ще разкрие точния брой на хищниците в региона

Изображение 1 от 2

    В Смолянска област през пролетта ще стартира проект на МОСВ, който най-после ще покаже колко кафяви мечки обитават територията на региона. Това каза пред еТВ зам.-директорът на ЮЦДП-Смолян, инж. Асен Карабов.

    При последната таксация в региона са преброени 310 мечки. Този брой обаче със сигурност не е точен, каза инж. Карабов. Често при този вид преброяване едно животно се брои по един или повече пъти, защото хищникът просто преминава големи разстояния – от територията на едно горско стопанство в друго.

    „Броят на мечките обикновено се подлага на основателно съмнение. Но от началото на тази година стартира проект, който цели да се събере достатъчно генетичен материал, за да бъде установен точният брой на мечките и разпространението на популацията. Проектът се очаква да започне през пролетта, а горските стопанства ще бъдат на терен и ще събират биологичния материал за анализ. В края на този проект ще има една надеждна картина за броя на мечките“, каза инж. Карабов и уточни, че събирането на биологичния материал (фекалии и косми) от мечките ще продължи две години.

    Добрата новина е, че през миналата година нападенията от хищници над селскостопански животни са намалели.

    „Имаме 115 регистрирани нападения над селскостопански обекти и животни, което е почти наполовина спрямо 2023-та година, когато бяха 219. Районите с най-много щети са тези около Баните – Дебеляново, Могилица – Арда и Борино – Буйново.“

    Карабов каза още, че точният брой на мечките е най-важната  информация, за да може видът да бъде управляван ефективно. От началото на 2025-та година активни мечки има, но те не са нанесли щети.

    Източник: Smolyan.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини