Естония, Латвия и Литва заедно напускат руската енергийна система

Днес Естония, Латвия и Литва едновременно се изключиха от руско-беларуската енергийна система, известна като електрическия пръстен БРЕЛЛ, а след това ще се синхронизират с европейската система. Това е важен момент за балтийските държави: 100 дни преди събитието във Вилнюс дори беше поставен символичен часовник, който отброява времето до този момент, а литовският министър на енергетиката Жигимантас Вайчюнас нарече изключването „последната стъпка в борбата за енергийна независимост“. Руското Министерство на енергетиката потвърди изключването. 
„Ще лишим Русия от възможността да използва електроенергията като инструмент за геополитически шантаж“, заяви Вайчюнас, цитиран от AFP.
Еврокомисарят по външната политика Кая Калас специално поздрави балтийските държави за това постижение.
Общата енергийна система позволява енергията се „преразпределя“ там, където е най-необходима в момента. Колкото по-голяма е енергийната система, толкова по-лесно е да се постигне това. Това е особено важно в пиковите часове на потребление: територии, които се намират в различни часови зони, помагат на тези, които изпитват максимално натоварване, да се справят с него, а след това получават същата помощ. Въпреки че балтийските страни не купуват електроенергия от Русия и Беларус от 2022 г., все още получават оттам балансиращо електричество. Освен това всички участници в „пръстена“ трябва да работят на една и съща честота, а стабилността ѝ зависи от най-големия доставчик – Русия. Така че, ако нещо се случи с руските електроцентрали, това ще засегне и потребителите в балтийските страни.
Подготовката за изключването започна още през 2009 г., а руското нахлуване в Украйна ускори този процес. На 7 февруари изтича действащото споразумение за БРЕЛЛ и беше решено то да не се подновява. Февруари беше избран, защото по това време на годината в региона се произвежда най-много електроенергия, рискът от неблагоприятни метеорологични условия е по-малък и не се извършват планирани ремонтни дейности.
Балтийските страни са свързани с руската система чрез 21 електропровода, като значителна част от тях вече са изключени. На 8 февруари балтийските държави ще изключат и останалите, а за около денонощие системата на трите страни ще работи изолирано – това е необходимо за тестване на нейната автономност, включително способността на енергийната система да работи стабилно при различни инциденти, които ще бъдат симулирани по време на тестовете.
Вечерта на 9 февруари балтийската система ще се свърже с европейската ENTSO-E чрез въздушната линия Полша-Литва.
Енергийната система на Калининградска област след отделянето на балтийските държави от БРЕЛЛ преминава в изолиран режим. Властите на областта уверяват, че мощностите за автономна работа ще бъдат достатъчни.
Властите на трите държави успокояват жителите, че подготовката за десинхронизацията беше дълга и внимателна, така че най-вероятно потребителите няма да усетят нищо, а ако се появят смущения, те няма да бъдат по-сериозни от тези при лошо време.
Латвийското Министерство на климата и енергетиката съветва на гражданите да заредят телефоните си и да изключат от контакта уредите, които в момента не се използват, особено там, където няма постоянно присъствие на хора – например на вилата.
Естонските спасителни служби препоръчаха гражданите да се запасят с алтернативни източници на осветление и развлечения, като настолни игри и карти, както и винаги да разполагат с резерв от питейна вода, храна и лекарства за всеки кризисен случай. Те уточниха, че не е необходимо специално да се изключват електроуредите, дори ако човек не планира да си е вкъщи през уикенда.
„Въпреки че процесът на преход беше внимателно подготвен и потребителите едва ли ще забележат някакви промени, всяка мащабна техническа операция крие известен риск. Разработихме всички възможни сценарии и имаме планове за действие в случай на необходимост“, обясни пред BBC представителката на естонския оператор на електропреносни системи Elering Кятлин Клемер. 
На въпрос дали има път назад, Клемер отговори, че балтийските държави ще синхронизират електроенергийните си системи с Европа при всякакъв изход.
Председателят на латвийския оператор Augstsprieduma tīkls Роландс Ирклис редовно осведомяваше за подготовката.
„Много средства бяха инвестирани в електропреносните линии: някои бяха изградени от нулата, други реконструирани – общо 500 км. В Прибалтика бяха инсталирани синхронни компенсатори. В Латвия в момента има един, а още два са в процес на изграждане. Augstsprieduma tīkls инвестира и в система от батерии, IT инфраструктура и обучение на персонала“, каза той по време на дискусия в Delfi TV.
В интервю за Jauns.lv той също така припомни, че преди 20 години Прибалтика беше свързана само с Русия и Беларус, докато сега – също и с Финландия, Швеция и Полша. „Имаме много добра връзка с Финландия – две съединения с общ капацитет от 1000 мегавата. Връзката със Швеция е 700 мегавата“, уточни той, визирайки вероятно кабелите Estlink между Естония и Финландия, NordBalt между Литва и Швеция и трансграничната полско-литовска електропреносна линия LitPol.
Естонската полиция съобщи, че през уикенда ще поеме контрола над енергийната инфраструктура, а в граничния град Ихви, в случай на спиране на тока, ще бъде отворен информационен пункт, където гражданите ще могат да заредят телефоните си.
Стойността на синхронизацията за балтийските страни и Полша (изключване от пръстена БРЕЛЛ и връзка с европейската система) е 1,6 милиарда евро. Европейският съюз покрива повечето от разходите. Властите уверяват, че преминаването към европейската енергийна система няма да има съществено финансово въздействие върху обикновените граждани.
„Окончателната цена на електроенергията за потребителите може да се увеличи с няколко процента“, предполага в коментар за BBC Кятлин Клемер.
„Интеграцията с европейския енергиен пазар ще стабилизира цените, тъй като балтийските държави ще получат достъп до по-конкурентни и разнообразни енергийни източници, включително възобновяеми“, заяви пред BBC ръководителят на литовския държавен енергиен холдинг Ignitis Дариус Майкштенас. Той подчерта, че обратното свързване с БРЕЛЛ е невъзможно и ненужно и че дори при евентуални прекъсвания Балтийските държави ще продължат процеса на изключване и синхронизация с европейската мрежа.
Преди балтийските страни от БРЕЛЛ се изключи Украйна. Това се случи през нощта на 24 февруари 2022 г., но не заради началото на войната – изключването беше планирано. През март Украйна аварийно се присъедини към ENTSO-E, а процесът беше напълно завършен през декември 2023 г.

Източник: в-к Сега

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини