Златото, смятано за „сигурно пристанище“, се търси неимоверно. Но защо тонове злато се прехвърлят в момента от Швейцария към САЩ? И какво общо има Тръмп с недостига на кюлчета в Лондон, пита АРД в своя публикация.
Златото е толкова скъпо, колкото не е било никога - тази седмица цената за тройунция достигна 2882 долара. Част от обяснението е свързано с опасенията за търговска война между САЩ и Китай, тъй като златото винаги е било „сигурно пристанище“ в несигурни времена, пише АРД.
Страх от вносни мита и за златото
Но както подчертава германската обществено-правна медия - това е част от обяснението за поскъпването на благородния метал. Много по-голям от страха от ескалиращи търговски спорове е страхът от нови мита, които американското правителство на Доналд Тръмп може да наложи на вноса на суровини.
Засега американският президент не е споменавал златото в своите планове за митата. Но и самият риск, това да се случи, е достатъчен, както показва засиленото прехвърляне на злато към Ню Йорк.
Швейцария доставя тонове злато в САЩ
По данни на митниците, само през миналия декември швейцарците са доставили 64 тона злато в САЩ, научаваме още от публикацията на АРД.
„Очевидно тези доставки се правят от загриженост за това, че и митата върху вноса на злато в САЩ могат да бъдат увеличени“, обяснява пред германската обществено-правна медия експертът по суровините Карстен Фрич.
Освен това запасите от злато на Нюйоркската борса COMEX рязко са нараснали. Само през декември те са се увеличили със 123 тона. А през януари тенденцията продължава: още 290 тона са се добавили в началото на годината - най-голямото количество за месеца от май 2020-а - в пика на Ковид пандемията.
В момента запасите от злато на COMEX са към 1000 тона - толкова много, колкото не са били от лятото на 2022-а, пише по-нататък германското издание. От избирането на Доналд Тръмп за президент в началото на ноември количествата са се увеличили със 75 процента.
Премиите в Ню Йорк са по-високи
Високата цена на фючърсите върху златото на COMEX е привлекателна за инвеститорите - премиите са много по-високи, отколкото на пазара в Лондон - с до 60 долара за тройунция, посочва АРД.
Изданието отбелязва, че по-голямата част от физическата търговия със злато се извършва на Лондонския пазар на благородни метали, където от 1919 година насам се определя световната пазарна цена на златото.
Разликите в цените в Лондон и Ню Йорк подтикват институционалните вложители да местят златото - затова те са поискали огромни количества от Лондон, които да прехвърлят на борсата COMEX.
Златото в Лондон не е достатъчно
Това води до големи забавяния при осигуряването на злато в Лондон, посочва AРД. Обичайно получаването му от банката е нещо рутинно, но междувременно Централната банка очевидно среща трудности да задоволява търсенето.
И ако преди за доставката на злато се е чакало между няколко дни и седмица, сега вече са нужни между четири и осем седмици. „Изглежда, че наличното злато в Лондон не достига“, казва пред германската обществено-правна медия експертът Карстен Фрич. Според него това е и едно от обясненията защо цената на златото продължава да расте, макар очакванията по отношение на лихвите да не са се променили.
Цената гони 3000 долара
Но колко още може да расте цената на златото? Икономистът Йорг Шерер споделя пред AРД убеждението си, че може да бъде достигнато и нивото от 3000 долара.
Пазарният експерт Робърт Ретфелд е още по-смел в прогнозите си - той очаква да бъде премината и границата от 3000 долара. Има обаче и предположения, че след достигането на въпросната цена, може да се очаква временно успокояване на цените.