В Девин честите аварии във водопреносната мрежа принудиха хотелиери и бутилиращи компании да дарят над 90 хиляди лева на ВиК-Смолян. От години девинчани и туристи често остават без вода заради проблеми в мрежата. Особено през миналото лято пълните с туристи хотели с дни оставаха без вода. Спекулираше се, че бутилиращите компании и спа-хотели оставят населението без вода, като източват извора. В крайна сметка все пак от ВиК благоволиха и наеха независима фирма, която да каже защо Девин остава без вода.
„Установи се, че проблемите са изцяло във вътрешната водопреносна мрежа, като загубите достигат 13-19 литра в секунда. Авариите са скрити и водата под земята изтича в реката“, каза за еТВ кметът на Девин Здравко Иванов. Той допълни, че за временно решение външната фирма предложила да се монтират шахти и регулатори за налягане. От ВиК-Смолян казали обаче, че нямали излишни пари и поискали помощ от кмета Василев. Той пък от своя страна потърсил помощ от бутилиращите компании и хотелите в града. Те трябвало да решават дилемата дали да дарят пари на водното дружество, за да намали авариите, или да оставят туристите си и през идното лято без вода. Така към края на миналата година бизнесът в Девин събира около 93 хиляди лева и ги дарява на ВиК-Смолян.
„Бизнесът събра сумата и я преведе по договор за дарение, защото липсата на вода влияе сериозно на туризма и жителите“, уточни Иванов.
През януари месец директорът на ВиК-Смолян инж. Костадин Тотев дава пресконференция пред журналисти. На нея е поканил кметове на села, които да потвърдят колко много проблеми е решил за четири месеца, откакто е назначен да поеме дружеството. На събитието инж. Тотев показва дипломите си, че е инженер по ВиК. Китапите ги донесъл, защото някой от предишните директори спекулирал, че само той имал такова образование. Следва разказ за това как само за четири месеца ВиК-дружеството вече е финансово стабилизирано, че са решени проблемите с водоснабдяването почти в цялата област. Дава заявка, че след 2026 г. цената на водата за смолянчани ще започне да пада. Инж. Тотев засяга темата и за проблема с Девин.
"Предстои тези дни да монтираме едни регулатори. В най-ниската част налягането е 8 атмосфери, което предизвиква аварии. Докато се отстрани аварията и се напълни резервоарът, хората остават без вода до 12 часа“, разказа Тотев. На пресконференцията обаче изобщо не става, ясно че въпросните регулатори ще се закупят с пари, дарени от бизнеса на Девин. Така въпросът защо след като дружеството е финансово стабилно се налага потърпевши да даряват пари, за да си оправи дружеството авариите, реално остана без отговор. До днес регулаторите не са монтирани. Стана ясно обаче, че смятат да решат цялостно проблема в Девин със стартирането на воден цикъл там, който в момента е на инженеринг.
„За Девин там имаме вече натрупан значителен опит по управлението на проекти по оперативни програми. Там също очакваме да имаме много подводни камъни, но ги изчистваме“, каза инж. Саша Крайчева – ръководител на техническия отдел, ВиК-Смолян.
Кметът на Девин не скри, че от сега е притеснен водният цикъл да не създаде големи неудобства, черпейки опит от проблемите, които ремонтите създадоха в Смолян. Той не скри, че очаква, подобно на областния град, цялото напрежение у хората да рефлектира като негативи към администрацията на общината.
"Силно ще настоявам преди да са започнали дейностите, да се направи една по-добра организация за работа, за да не се блокира изцяло градът, да се работи бързо и поетапно, и да си пречим максимално малко“, каза още кметът на Девин.
Строителните дейности се очаква да стартират след година. Водният цикъл в Девин ще струва около 16 млн. лева, които ще бъдат осигурени по европрограми.
Анелия Веселинова