ППДБ внесе законопроект най-после държавните служители, полицаите, служителите на ДАНС и магистратите да започнат да си плащат осигуровките като всички останали граждани.
Досега техните осигуровки се поемаха от бюджета, т.е. от всички онези граждани, които освен своите осигуровки трябваше с данъците си да платят и осигуровките на чиновниците и на репресивния апарат на държавата.
OFFNews пръв повдигна темата с коментар на преподавателя по философия Добрин Тодоров, който предизвика бурна реакция.
Предложението на групата народни представители от „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“ е доста половинчато. То предвижда вноските на чиновниците да се изравнят с тези на обикновените граждани чак през 2030 година.
Дотогава те ще нарастват стъпаловидно с по 7% на година по следната схема, ако разбира се законопроектът се приеме:
2025 г.: 93% вноска за работодател срещу 7% за работника
2026 г.: 86%:14%
2027 г.: 79%:21%
2028 г.: 72%:28%
2029 г.: 65%:35%
2030 г. 60%:40%
Служителите, които биха били засегнати от промените са: държавните служители по Закона за държавния служител; съдиите, прокурорите, следователите, държавните съдебни изпълнители, съдиите по вписванията и съдебните служители, членовете на Висшия съдебен съвет, инспекторите в инспектората към ВСС; военнослужещите, служителите в МВР и другите служби от сектор „Сигурност“; кандидатите за младши съдии, младши прокурори и младши следователи по Закона за съдебната власт.
Всички те към момента не плащат никакви осигуровки.
На всички останали хора обаче заплатата се намалява с около 32,7% заради осигуровките, които си плащат. Теоретично осигуровките се делят в съотношение 60:40 между работодател и работник, но това е само за благозвучие. На практика всички работодатели не смятат заплата, а общия разход за работник.
Така например, ако брутната заплата на човек е 1000 лева, работодателят ще плати за него 1189 лева, а работникът ще получи 776 лева. Разликата от 413 лева отива в НОИ и Здравната класа, към които гореизброените чиновници, полицаи и магистрати не плащат нищо.
Това е основната причина всяка година около половината от парите за пенсии да не идват от осигуровки, а от субсидии от държавния бюджет. Т.е. не стига, че чиновниците, полицаите и магистратите не внасят нищо за пенсия, включително и по личните си партиди за допълнителна пенсия, а и се вземат пари от данъците на останалите за техните пенсии. Които на всичкото отгоре са по-високи, защото заплатите в обществения сектор са по-високи от заплатите в частния сектор. Това е и причината заплатите на депутати и министри да се калкулират само на база заплатите в обществения сектор, без да се броят заплатите в частния, които нарастват по-бавно, главно заради високите осигуровки.
А.В.
Май излиза, че държавните служители не ощетяваме чак толкова много хазната. Все пак държавните служители плащат ДОД върху реално получената сума.