Балтийските страни броят часовете до откачането от енергийната мрежа на Русия и се готвят за саботажи

Литва, Латвия и Естония броят часовете преди изключването си от електроенергийната мрежа на Русия, част от която са от времето на Съветския съюз. В събота трите балтийски държави трябва да се изключат напълно от контролираната от Москва енергийна мрежа "BRELL", преди да завършат връзката си с европейската електроенергийна система в неделя. Това ще заличи една от последните следи от времето на съветската окупация, но държавите очакват и се готвят за възможни саботажи и кибератаки.

Герт Ауваарт, ръководител на Центъра за киберсигурност на Естония, каза пред партньорската мрежа на Sky CNBC, че страната работи в тясно сътрудничество със своите съседи в областта на киберсигурността, за да се подготви за потенциални рискови сценарии, когато се извърши отделянето.

"Преходът е внимателно планиран и експертите оценяват вероятността от сериозни проблеми като ниска, но Русия може да се опита да използва този период, за да създаде несигурност. Благодарение на силното национално и международно сътрудничество Естония е добре подготвена дори за най-лошите сценарии – въпреки че това не означава, че подобни заплахи ще се материализират", каза той.

Готови за "неочаквани ситуации"

Населението е подготвено в случай, че възникнат "неочаквани ситуации... независимо дали това се дължи на действията на нашия враждебен съсед на Изток, неочаквани метеорологични условия или технически повреди", според съобщение на естонските власти.“

Балтийските страни се подготвят за отделянето от руската енергийна мрежа от две десетилетия - откакто се присъединиха към ЕС и НАТО през 2004 г. Те обновиха съществуващата инфраструктура и изградиха нови електропроводи, включително няколко подводни кабела до Финландия и Швеция и ключова сухопътна връзка към континенталната европейска мрежа - линията LitPol, свързваща Литва и Полша.

А няколко месеца след като Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна през 2022 г., и трите страни успяха да спрат покупките на електроенергия от Москва.

Преди шест месеца балтийските страни официално уведомиха Русия за намерението си да се "десинхронизират" и така на 7 февруари изтича така нареченото споразумение BRELL (Беларус, Русия, Естония, Латвия, Литва), което управлява споделената мрежа.

Островна синхронизация с мрежата на ЕС

На 8 февруари Естония, Латвия и Литва ще се изключат едновременно от тази мрежа и за кратко ще функционират като "остров", оцелявайки само с електроенергията, която произвеждат. За 9 февруари е планирано включването на тяхната нова независима мрежа към синхронната зона на континентална Европа, която покрива по-голямата част от Европейския съюз.

Това е много символичен момент. Пред Музея на енергетиката и технологиите в центъра на литовската столица Вилнюс часовник с обратно броене отброява последните 100 дни до "енергийната независимост".

"Това е окончателното прекъсване на окупацията от съветската ера", смята Джейсън Мойер, външнополитически анализатор във вашингтонския мозъчен тръст "Уилсън Център".

Евтината енергия идва на цена, непоносима за никоя демокрация

За да се случи това са инвестирани огромни инвестиции, повечето от които от Европейския съюз, който е предоставил безвъзмездни средства за над 1.2 млрд. долара. Но за балтийските страни цената да се позволи на Москва да запази този лост върху тяхната енергийна мрежа беше твърде висока. "Ние разбираме доста добре, че евтината руска енергия винаги идва на цена, която никоя демократична европейска държава не би трябвало да може да си позволи", казва Воотеле Пай, съветник в естонското вътрешно министерство пред CNN.

Миналата година литовският мрежов оператор Litgrid започна да реже стари съветски кабели, които образуваха връзки с Беларус, така че линиите да могат да бъдат пренасочени.

"Няма сценарий, при който да останем свързани с руската електрическа мрежа", каза главният изпълнителен директор на Litgrid Рокас Масиулис пред CNN в коментари по имейл.

Дали Русия ще се възползва

Въпросът, който измъчва балтийските лидери сега, като едни от най-гласните противници на войната в Украйна и едни от най-щедрите донори (като процент от БВП) на армията на Украйна, е дали Русия ще се опита да използва момента на прекъсване на връзката, било то чрез физически саботаж или друга хибридна тактика като кибератаки или дезинформация.

Украйна всъщност беше прекъснала връзката с руската мрежа за тест само часове преди Русия да започне пълномащабната си инвазия на 24 февруари 2022 г. Тя никога не се свърза отново.

Русия показа, че е повече от склонна да превръща доставките на електроенергия в оръжие, не само чрез многократни атаки срещу украинската енергийна мрежа, но и чрез почти тригодишната си окупация на атомната централа в Запорожие, която преди войната осигуряваше около една пета от електроенергията на Украйна, припомня CNN.

За Русия загубата на влияние над балтийските страни, бивши съветски васали, е геополитическо поражение, каза Мойер, добавяйки: "Мисля, че това наистина показва, че Русия губи влияние в региона", който "традиционно беше по-възприемчив към руския бизнес". От Кремъл отказват коментар, отбелязвайки само, че Русия е предприела всички необходими мерки, за да осигури "непрекъсваемата и надеждна работа на нашата единна енергийна система".

"Официално Русия приема това спокойно", каза министърът на отбраната на Литва Довиле Шакалиене. "Но... предишният ни опит показва, че това, което казват и това, което правят, не съвпада непременно", допълва той.

Загуба на инструмент за изнудване

Предстоящото изключване на трите балтийски държави от енергийната мрежа на Русия е "победа за свободата и европейското единство", написа в петък върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас в социалната мрежа "X" и допълва, че с този ход Русия вече не може да използва енергията като "инструмент за изнудване".

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се очаква да бъде във Вилнюс в неделя за церемония, на която ще присъстват и лидерите на балтийските страни.

Източник: Медиапул

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини