Арт терапевтична работилница за изработване на мартеници организира Центърът за обществена подкрепа в Перник

Арт терапевтична работилница за изработване на мартеници под наименованието „Пижо и Пенда: Преждоприключение“ организира Центърът за обществена подкрепа (ЦОП) в Перник. Това съобщи за БТА ръководителят му Росен Самуилов.

Проявата ще се проведе от 11 до 13 февруари в сградата на Обединения детски комплекс (ОДК). Очаква се близо 150 деца да вземат участие през трите дни на провеждането ѝ.

Самуилов изказа благодарност към директора на ОДК – Перник Йоана Йорданова-Сойка за оказаното партньорство по организирането на работилницата. По думите му съвместната инициатива е начало на поредица от подобни. Двете институции са провели разговор и в посока подписване на споразумение за бъдещо сътрудничество.

„Нашите арт терапевти от ЦОП - Перник заедно с представителите на ОДК, ще се включат в дейностите. Самата идея е да подкрепим местната общност. Ние като социална услуга работим много активно в тази посока, оказвайки социално-психологическа, логопедична, материална и общностна подкрепа. С настоящата инициатива даваме възможност на децата и техните семейства да се потопят в нашите български традиции. Наша отговорност като възрастни е да ги поддържаме и да ги предаваме на следващите поколения“, каза ръководителят на социалната институция.

Той уточни, че арт работилницата е безплатна и отворена за всички представители на общността като освен потребителите на ЦОП в нея са поканени да се включат още деца и младежи от различните школи към ОДК.

„Децата, с които работим, са доста активни и това е част от техния терапевтичен план, който ние изработваме за тях, свързан с участието им в различни социални занимания“, обясни Самуилов. Той подчерта, че социализацията е изключително важен процес, но в последните години претърпява негативна трансформация. Причината за това според него е в появата на новите технологии. Те са в основата на това младото поколение да предпочита да прекарва по-голяма част от времето си пред дигиталните устройства, отколкото контактувайки лице в лице.

ЦОП е създаден през 2008 г. в Радомир. От 2016 г. институцията е със седалище - Перник. Тя е част от сдружение „SOS Детски селища – България“, което през тази година навършва 35 години от създаването си. Възрастовата група деца, с която специалистите в ЦОП - Перник работят, е от нула до 18 години. Дейностите са насочени и към техните родителите.

„Подкрепяме деца и родители в ситуация на криза, когато има риск за детето като домашно насилие, осиновяване и настаняване на деца в приемни семейства и др. Усилията ни са насочени и по линия на превенция на отпадане на деца от образователната система. Подкрепяме също така и кандидат осиновители чрез преминаване на специализирано обучение, което ние им осигуряваме“, допълни ръководителят.

 

Източник: БТА

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини