Радиоактивен прах все още се носи над Сахара от ядрените тестове през Студената война

    Големият облак сахарски прах, който покри Европа през март 2022 г., съдържал неочаквани елементи, разкрива ново изследване. Пясъкът пазел химически следи, съответстващи на ядрените тестове от 50-те и 60-те години на миналия век.

    Изследователи от университета Париж-Сакле във Франция установили, че нивото на радиоактивност е далеч под опасните прагове - по-малко от една петдесета от границите за безопасност. Това обаче е напомняне колко дълго може да се задържи ядреното замърсяване в околната среда.

    Тези прахови облаци редовно се вдигат от Сахара, а предишни изследвания посочват района около Реган в Алжир като основен източник на прах. Тъй като този регион е и мястото на четири френски ядрени теста, учените решили да го проучат по-задълбочено.

    Разпространението на праховия облак от март 2022 г. с отбелязани точки за вземане на проби. (Xu-Yang et al., Science Advances, 2025)
    „Регионът Реган, където бяха проведени първите френски атмосферни ядрени тестове през 60-те години на XX век в южен Алжир, се намира в една от най-активните зони на източници на прах, отговорна за периодични масивни сахарски прахови събития, достигащи до Западна Европа и влияещи на качеството на въздуха“, пишат изследователите в своята публикация.

    „След голямото разпространение на праха през март 2022 г. беше организирана гражданска научна кампания за изследване на радиоактивността, носена от праха."

    Благодарение на този проект бяха събрани 110 проби от шест различни държави, които след това бяха подложени на различни анализи. Екипът проучи глобалните ветрови модели, химическия и минералния състав на праха, както и нивата му на радиоактивност.

    Докато самият прах произхожда от южен Алжир, радиоактивният му подпис не съответства на френските ядрени тестове. Вместо това, той съвпада със следите, оставени в световен мащаб от надпреварата във въоръжаването през Студената война.

    „Изотопните подписи на плутония, които представляват уникален отпечатък на ядрените бомби, останаха в границите на глобалния радиоактивен фон, доминиран основно от ядрените тестове на САЩ и бившия СССР, като се различават значително от френския радиоактивен подпис“, посочват учените.
     

    САЩ и СССР са провели хиляди ядрени тестове през 50-те и 60-те години - в пустини, океани, острови и диви местности. Те представляват най-големите ядрени експлозии, регистрирани някога на планетата.

    Както това изследване, така и много предишни проучвания показват, че материалът, изхвърлен от тези експлозии, се е разпространил по целия свят - включително в сърцето на Сахара и най-дълбоките части на океаните.

    Макар че нивата на радиоактивност в този случай се смятат за безопасни - в действителност самият прах е по-голяма заплаха за човешкото здраве - редовни проучвания като това са необходими, за да се разбере дългосрочното въздействие върху атмосферата и околната среда.

    „Заключаваме, че големите количества сахарски прах, достигащи до Западна Европа, въпреки че са впечатляващи, чести и обхващат райони с бивши ядрени тестове, не представляват риск за общественото здраве по отношение на излагането на изкуствена радиоактивност“, пишат изследователите.

    Изследването е публикувано в Science Advances.

     

    Източник: it.dir.bg

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини