8 души от НКЖИ са уволнени за заплаха на сигурността на влаковете

Минаването на червен светофар в железниците е станало правило, разказа пред депутатите Гроздан Караджов

„Правилата за безопасността на движението в железниците са били нарушавани многократно и ежедневно. Минаването на червен светофар от изключение е било превърнато в правило. По мое настояване заради допуснати тежки нарушения на безопасността НКЖИ освободиха 8 души към днешна дата."

Това обяви в първия си блицконтрол в ресорната парламентарна комисия транспортният министър Гроздан Караджов. Той обяви повишаването на безопасността за ключов приоритет, екипът му започва и спешни срещи заради силно закъснелите проекти по плана за възстановяване и устойчивост за закупуване на нов подвижен състав на БДЖ.

„За да се случват инциденти с фатален край, особено като последния, при който два влака се блъскат челно - това е огромна катастрофа. Това е много извънреден инцидент за всяка железница. Анализирахме подробно причините, довели до инцидента и този фатален край“, коментира пред депутатите Караджов. Той допълни, че при разговорите са се откроили три основни причини за инцидента, на първо място - масовото минаване на червен светофар.

„Съществуващите правила допускат при много редки изключения, има си разписана процедура, да може да се мине на червен светофар. От изключение това се е превърнало в правило“, коментира Караджов. Обикновено минаването на червена светлина се е случвало заради ремонти, като преминаването е ставало с устни команди по установен протокол. „Забранихме преминаването на червен светофар. Никакво минаване повече на червен светофар. Това ще се случва по съответния протокол на влака да му се даде зелена светлина и той да си мине както трябва“, обясни Караджов.

Масово се е нарушавал и редът за влизане в главната линия, така наречените „индустриални клонове“. „Редът за влизане в главната линия е да се върнеш обратно в гарата, след като си свършил маневрените дейности, да се закачиш към творителната техника и да тръгнеш по главната линия. Това масово не се спазваше. От показанията на този инцидент стана ясно, че са се договаряли с цел да се спести време - диспечерът звъни на другия диспечер „няма никакъв влак, давайте, карайте. Докато не е дошъл денят, в който единият диспечер излиза за половин час и тази баничка струва този инцидент, защото забравя да каже на своя заместник“, допълни той, цитиран от агенция „Фокус“. На НКЖИ е разпоредено при нарушения да използва изхвъргачи, които да доведат до спиране на вагона.

В железниците се въвеждат и задължителни инструктажи за безопасност на всеки три месеца, както и изпити.

ДО ДНИ ПРИСТИГА ВТОРИ МЕДИЦИНСКИ ХЕЛИКОПТЕР

Вторият медицински хеликоптер по сключения договор с италианската компания „Леонардо“ пристига до дни. Очаква се машината да е доставена между 17 и 25 февруари. Третият медицински хеликоптер по договора ще бъде доставен през март. Това уточни в хода на петъчния блицконтрол в зала Гроздан Караджов. Доставките се забавиха, но се работи за наваксване на изоставането. Първият медицински хеликоптер, който бе спрян след данни за намалено налягане на маслото. След проверки на агрегатите е установено, че става дума за софтуерна грешка. Съответният блок е подменен, хеликоптерът е минал тестове и от 13 часа вчера е в операционен режим, за което е уведомено и здравно министерство.


„Сега“ припомня: в железниците за кратко време настъпиха поредица от сериозни инциденти, най-тежкият от които отне животи. Двама души загинаха и 6-има бяха ранени при челна катастрофа на товарни влакове край Локорско.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини