„Птици или фотоволтаици?“. Този по хамлетовски драматичен въпрос разбуни духовете в малката родопска община Маджарово, известна досега най-вече със своята уникална природа. Ще допусне ли българското общество да бъде унищожена красивата долина на река Арда с изграждането на поредния фотоволтаичен парк в Източните Родопи?
Може ли десетилетия наред да се инвестира в туризъм, къщи за гости, инфраструктура за туристи и в един момент дивната природа да бъде заменена с тежък индустриален пейзаж? Особено когато в такъв проект са замесени хора от властта и политиката, както и политически субекти известни със своята склонност към задкулисие и „иновативни“ методи за заобикаляне на законите?
Причината за тези въпроси е инвестиционно намерение на фирмата „АДД Грийн“ ООД. Проектът е за изграждане на три съседни соларни парка с обща мощност 3000 кW, но по документи разделени на три малки съоръжения с мощност от около 1000 kW всяко. Към тях трябва да бъде изградена линия за свързване с енергийната система на България, както и хранилища от батерии за съхранение на енергията. Предвидените за фотоволтаичен парк парцели попадат изцяло в защитените територии от „Натура 2000“, където гнездят лешояди, други редки видове птици, но също така и много животни, някои от които уникални ендемични видове. Мажоритарен собственик в „АДД Грийн ООД“ е 27-годишният Адай Мехмед Атаман, който е син на вече бившия областен управител на Хасково Мехмед Атаман. Това става ясно от инвестиционното намерение и Доклад за оценка на степента на въздействие към него, който е качен в сайта на РИОСВ Хасково.
Документът е от 500 страници и може да бъде видян тук.
Става въпрос за около 40 декара площ, която попада на едно от най-красивите места на Арда – големият завой, обект на милиони снимки в последните 35 години. Снимки, за които туристи идват от другия край на света, но скоро може да се окаже, че там просто ще „цъфнат“ соларни панели. Американците имат специален израз за нещо толкова абсурдно и нелогично: „Като пъстърва в мляко“. А ние българите сме още по-директни в народната си мъдрост: „Ще му отива като на прасе звънче“.
Стойчо Стойчев, еколог от „Българско дружество за защита на птиците“ (БЗДП):
„Мястото, което е избрано за този соларен прак е крайно неподходящо. Искам да напомня, че районът на Маджарово, заедно с хълма „Царевец“ и Стария Несебър бяха определени като един от най-важните места за туризъм в България от един от най-големите портали за туризъм в Европа. България и Маджарово трябва да привличат туристи. Завоят на река Арда е едно от най-сниманите места в Европа и то да бъде загрозено със соларен парк е ужасяваща идея.
Това е все едно да сложим соларни панели по склоновете на хълма „Царевец“. Просто е
абсурдно. Не случайно това място е попаднало в защитената зона „Натура 2000“.
Освен това соларно съоръжение в района, където гнездят белоглавите и египетските лешояди, ще промени тотално условията. Да не забравяме, че египетският лешояд е световно застрашен вид. Самите соларни панели ще бъдат плашещи за птиците. Отделно ще се повиши температурата в целия район, което също е неблагоприятен фактор. Освен за птиците соларният парк ще бъде пагубен и за някои видове влечуги, чието местообитание е в бъдещата му територия. Някои по-малки птици гнездят в храстите на тази територия. Това са редки видове коприварчета, както и други видове пойни птици. Освен че са обект на опазване и защита са изключително привлекателни за туристите – както за снимки, така и за наблюдение. В общи линии фотоволтаичният парк ще разруши местообитанията на птици и животни и ще ги прогони завинаги от това място. Ще се застраши биоразнообразието на Маджарово, структурата на ландшафта няма да бъде същия. Мястото е ключово и като миграционен коридор през долината на река Арда за голям брой видове птици. Отделно има и някои видове безгръбначни животни, които няма да могат да мигрират и просто ще загинат и изчезнат.
Като цяло от „Българското дружество за защита на птиците“ смятаме, че този проект е абсурден и се надяваме институциите в България да не позволят той да бъде осъществен“.
Мнението им се споделя и от други еколози, неправителствени организации и граждани, които се обединиха в Инициативен комитет „Маджарово без соларен парк“. Те вече събраха над 6400 подписа против намеренията за строителство на парка. Петицията може да видите тук.
Инвестиционното намерение от типа „3 в 1“ изглежда като поредната схема за намиране на вратичка в законодателството. В случая става въпрос по-скоро за финт, с който да се заобиколи една от възможните големи пречки – екоинспекцията в Хасково.
„Защото ако бъдещият соларен парк бъде обявен като едно единно съоръжение с мощност от 3000 кW, тогава ще бъде необходима Оценка за въздействието върху околната среда, която да се извърши от Министерството на околната среда и водите чрез Регионалната инспекция по околната среда и водите в Хасково. Сега обаче, когато се разделят на три отделни парка по 1000 кW, такава проверка от страна на държавата не е необходима. Защото за обекти до и под 1000 кW РИОСВ изисква само Доклад за оценка на степента на въздействие (ДОСВ)", твърдят юристи.
Съгласно закона, ДОСВ се изготвя и финансира от инвеститора на проекта, чрез наета от него фирма. В случая това е бургаската „Мулти Еко Консулт“ ООД. В доклада е посочено, че изграждането на фотоволтаиците ще има слабо или краткосрочно отрицателно въздействие върху дивите птици, като лешояди, орли, соколи, водолюбиви птици, костенурки, лалугери и други застрашени видове. Възражения и становища по доклада могат да се дават в следващите дни до 9 февруари 2025 г. Българско дружество за защита на птиците е подготвило такова възражение.
Мариана Вълчева, директор на РИОСВ Хасково:
„Още е много рано да се коментира това инвестиционно намерение. На 9 февруари изтича срокът за обществено обсъждане, който е едномесечен. Цялата документация е качена на сайта на РИОСВ Хасково и може да бъде видяна от всеки. Граждани и обществени организации могат да подадат в инспекцията своите възражения. Засега при нас не е постъпила петиция и подписка против фотоволтаичния парк, но имаме един сигнал за това, че бъдещето му изграждане може да застраши колониите от прилепите, които са включени в защитената територия“, каза Вълчева през миналата седмица.
Община Маджарово засега е дала пълна свобода на инвеститора да оперира без допълнително съгласуване на проекта. Причината е, че го разглежда като такъв с „обща инсталирана мощност до 1 МW“, което не отговаря на изнесената публична информация. Инвестиционното намерение е за 3 фотоволтаични централи, всяка от които е с мощност от 1кW или общо 3 кW. На пръв поглед да искаш да направиш три съседни фотоволтаични парка с мощност до 1000 кW вместо един с мощност 3000 кW изглежда като съшит с бели конци евтин трик. Но той върши идеална работа пред институциите, които работят по документи.
Съгласно Закона за устройство на територията (чл.147, ал.1, т.14) „не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на Разрешение за строеж и монтаж на инсталации за производство на електрическа енергия на възобновяеми източници с обща инсталирана мощност до 1 мW, включително към съществуващите сгради в урбанизираните територии, в т.ч. върху покривните и фасадните им конструкции“.
Местни жители намират за странен и факта, че нито кметът на Маджарово Ерджан Юсуф, нито доскорошният областен управител на Хасково Мехмед Атаман, виждат проблем в това да подкрепят соларен парк в едно от емблематичните места в Източните Родопи. Многобройните ни опити да се свържем с кмета на Маджарово Ерджан Юсуф не дадоха резултат. Кметът явно е много зает и не си вдига телефона. Нещо присъщо и на бившия областен управител на Хасково и негов шеф по партийна линия Мехмед Атаман.
Иван Семерджиев, зам.-кмет на Маджарово:
„Инвестиционният проект е на много ранен етап и в момента Община Маджарово не е страна по тази дискусия. Няма подадено намерение за строеж в общината от инвеститора. Има много държавни институции, които трябва да дадат съгласие този фотоволтаичен парк да бъде осъществен. Имало е продажба на общински земи на инвеститорите, но финансовите интереси на Община Маджарово са защитени. Защото 2 лв. на квадратен метър означава 2000 лева на декар за неплодородна и пустееща земя в пресечена местност. Това не е безценица, а много добра цена. Маджарово трябва да намери своя баланс за развитие - баланс между развитието на туризма и инвестиции в други сфери. Защото сме малка община и всяка инвестиция е от огромно значение за поминъка на хората тук. Не може всички да се прехранват от къщи за гости и обслужване на туристическия поток. Туризмът е много важен, но той не може да осигури поминък на тези близо 1000 души, които живеят в общината. Трябват ни и други работни места“.
Странно или не, се оказва че доскорошният областен управител на Хасково Мехмед Атаман не знае нищо за инвестиционния проект на сина си.
Мехмед Атаман, бивш областен управител на Хасково и областен председател на ДПС-Ново начало в Хасково:
„Не съм запознат с инвестиционните намерения на фирмата на сина ми. Ако инвестиционният проект не противоречи на българското законодателство, тогава не виждам пречка той да бъде осъществен“.
Haskovo.net смята тази тема за изключително важна и ще продължава да следи нейното развитие. Защото на карта е заложена не само уникалната българска природа в района на Маджарово, но и прозрачността, компетентността и неприкосновеността на местната, централната, изпълнителната, законодателната и не на последно място и съдебната власт. Всички споменати и цитирани страни в публикацията могат по всяко време да ни потърсят, за да развият и допълнят позицията си по този доста конфликтен проблем. Гарантираме им, че тяхното мнение ще бъде публикувано по автентичен и безпристрастен начин.
Божидар Събев