Серията от украински атаки с дронове срещу руски региони в началото на 2025 г. парализира работата на още една голяма петролна рафинерия.
Волгоградската рафинерия на Лукойл, която е сред 10-те най-големи в Русия и е основният доставчик на гориво за Южния федерален окръг, спря работа поради удар с дрон на 3 февруари, съобщи Ройтерс, позовавайки се на три източника от индустрията.
Според източници на агенцията в резултат на пожара в завода може да е повреден един от първичните блокове за обработка на петрол, както и железопътна платформа за товарене на нефтопродукти. Ремонтът на повредените участъци може да отнеме до месец и половина, въпреки че е възможно частично възобновяване на обработката в близко бъдеще, казал един от източниците.
Произвеждаща 4% от целия бензин в Русия и 7% от дизеловото гориво, Волгоградската петролна рафинерия стана третият завод през последните седмици, който спира производството на гориво поради удари на украинските въоръжени сили. На 24 януари Рязанската петролна рафинерия на Роснефт, която доставя гориво и в Московска област наред с други места, спря доставките. Пожарът в завода е засегнал инсталацията за хидрообработка на реактивно гориво и железопътна товарната рампа.
На 4 февруари стана известно, че Астраханският газопреработвателен завод на „Газпром“, който освен синтетични материали и сяра за експлозиви произвежда бензин и дизелово гориво, е спрял производството. Изгоряла е инсталацията за преработка на стабилен кондензат, а ремонтът ѝ според източници на Ройтерс ще отнеме поне три месеца.
Миналата година най-малко 15 големи петролни рафинерии бяха ударени при атаки с дронове, включително петролната рафинерия във Волгоград на Лукойл, петролната рафинерия в Омск, петролните рафинерии в Славянск и Новошахтинск на Газпром Нефт и петролната рафинерия на Роснефт в Туапсе. В резултат на това обемите на рафиниране на петрол в страната паднаха до 12-годишно дъно от 267 милиона тона, докато износът на петролни продукти падна с 9% до 62 милиона тона. През годината, според изчисления на Ройтерс, руските рафинерии са загубили 41,1 милиона тона, или 13% от капацитета, поради прекъсване, причинено от атаки с дронове и ремонтни затруднения.
Според руското Министерство на енергетиката производството на бензин е спаднало с 6,4% през годината, а на дизелово гориво със 7,4%.