България може да се окаже в неудобната ситуация да върне пилотите на първите изтребители F-16 за нова подготовка в САЩ, тъй като част от инфраструктурата за експлоатацията им още не е готова.
Забавянето на модернизацията на авиобазата „Граф Игнатиево“ трудно се наваксва, като сега на дневен ред е проблем със сградата, в която трябва да бъдат разположени тренажорите за новозакупените изтребители.
„Не всичко е цветя и рози с F-16“, разясни военният министър Атанас Запрянов.
Той обясни пред депутатите от парламентарната комисия по отбрана, че сградата още не е готова.
Затова и България не може да приеме тренажорите за новите машини и те все още се съхраняват в САЩ.
„Договорът за сградата е от 2020 г., имаме уверение, че до края на юли ще бъде завършена“, посочи министърът.
„Това е ключов елемент. Много е важно като дойдат самолетите, не да си ги гледаме, а да продължи веднага подготовката на летателния състав, което е много скъпо. Ако те (пилотите - бел.ред) не летят определен период от време, ще трябва да ги върнем в САЩ“, каза Запрянов.
Първите две машини F-16 се очаква да пристигнат у нас през април. България има затруднения с осигуряването на достатъчно пилоти за F-16, след като някои от изпратените бяха върнати предсрочно по искане на САЩ.
„Летателните часове на F-16 ще бъдат съгласно изискванията по стандартите на НАТО. Ако прочетете, че пилотите в НАТО летят по 120-140 часа, това не са часове на бойната техника във въздуха, голяма част от тези летателни часове се отработват на тренажорите“, коментира още Запрянов.
България закупи за общо около 5 млрд. лева 16 изтребители F-16 Block 70.
Предизвикателствата пред военната авиация обаче тепърва предстоят, като най-сериозните от тях са да се осигурят средства и персонал за ефективното използване на новите машини.
До края на 2025 г. страната ни трябва да получи всички осем машини (шест едноместни и два двуместни) по първия договор и да има достатъчно обучени пилоти и механици за тяхното използване.