Петьо Еврото и „черната кутия“ на задкулисието

Открехнатата „черна кутия“ с документи, вероятно на Петьо Еврото, потвърждава схемите, за които говорят неправителствени организации, журналисти, политици и инвеститори. Но институциите остават слепи.

Държавна измяна в услуга на организираната престъпност? Такава квалификация в българския Наказателен кодекс няма. Но когато висши полицаи, прокурори и контраразузнавачи изпращат сигнали, части от разследвания, стенограми от разговори, прихванати със специални разузнавателни средства (СРС), прокурорски постановления, както и чернови на такива, на известен с прякора си човек, обвиняван в тежки престъпления, това е измяна - не просто към закона, а към самата държава.

Това не е корупция в класическия ѝ смисъл, а директно подчиняване на институциите на „дълбоката държава“.

Институциите мълчат

Гражданско движение БОЕЦ и Бюрото за разследващи репортажи и данни (BIRD) разпространиха документи от периода 2014-2020 г., предадени им от неизвестен гражданин, за които се смята, че са част от архива на бившия следовател Петьо Петров - Еврото. Той е обвиняем за документна измама в особено големи размери. Главният герой на разследването „Осемте джуджета“ на Антикорупционния фонд (АКФ), което разкри как бизнеси се завладяват и ограбват с помощта на съдебната система, днес е в неизвестност. Петров напусна България необезпокояван, както всички обвиняеми с обосновани връзки с властта и политиката.

Прокуратурата, оглавявана от Борислав Сарафов - сам посетител на ресторанта „Осемте джуджета“ - игнорира разкритията. Същото правят и останалите институции.

„Черната кутия“ на задкулисието

По всяка вероятност най-ценната част от архива Еврото е укрил - за да може да бъде използвана като застраховка и бухалка. През март м.г. от имоти на Петьо Петров в България и Гърция бяха иззети чували с веществени доказателства, озовали се в Софийската градска прокуратура. Още тогава, в интервю за Свободна Европа, бившият ръководител на Софийската районна прокуратура Невена Зартова посочи, че сред документите е имало предварително подготвени прокурорски постановления. От АКФ пък изразиха съмнения, че едва ли някога ще се разбере какво е имало на информационните носители.

Открехнатата „черна кутия“ потвърждава схемите, за които говорят неправителствени организации, разследващи журналисти, политици, инвеститори - схеми, при които правораздаването е заместено от мафиотска инквизиция, или от откуп. Ясно се вижда как прокурори, полицаи и служители на ДАНС работят в синхрон, за да изпълняват поръчките.

Един от документите например разкрива как известен бизнесмен в земеделския сектор плаща 500 хиляди лева, за да му бъдат прекратени две досъдебни производства през 2018 г. Впечатляващо е изречението: „Понеже … (споменава се името на прокурорка - б.а.) и наблюдаващият прокурор по двете ДП-та не блестят с правна подготовка и не са могли да намерят някакво сносно правно основание за прекратяване на делата, са се обърнали към известна адвокатска кантора, където са подготвени постановленията за прекратяване“. В донесението е записано, че същата прокурорка сама потърсила контакт с бизнесмена, „за да му оправи делата срещу заплащане“. Направила го и още един път. А помагачи веднага се намерили - и прокурори от звено „Антикорупция“ на Софийска градска прокуратура, и високопоставени шефове от митниците, и от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП).

Назованата поименно прокурорка била чест гост в ресторант „Осемте джуджета“, се разбира от интервю за АКФ през 2023 г. на Любена Петрова, вече бившата съпруга на Еврото.

Прокурори са изпращали на своя „капо“, над който несъмнено е имало политически чадър, да „подпише“ или помилва от унищожение набелязани хора и бизнеси, също и информация за лица от ъндърграунда с блокирани заради пране на пари средства. ΒΙRD вече съобщи, че Еврото е държал тайни документи, свързани с Размиг Чакърян - Ами. Един такъв се открива в архива: сигнал от ДАНС, че на 8 февруари 2019 г. фирма на Ами прави опит да изтегли на каса сумата от 2.2 милиона евро в брой. През май 2022 г. BIRD разкри, че същата фирма владее терена на „златния паркинг“ на Капитан Андреево- „Прогресив билдинг 2016“.

На повечето посетители на ресторант „Осемте джуджета“ в София така и не е потърсена отговорност  Снимка: DW/A. Detev

Проверки, преписки, доноси

Архивът, за който се смята, че е на Петров, съдържа обемен масив от документи на Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП). Сред тях има справки от проверки - например за „оперативна информация за превишаване на права“ от директор на ДФ „Земеделие“, свързана с голяма обществена поръчка, или за „незаконно присвояване и разпореждане с активи“, придобити с кредит от КТБ от известна газова компания.

Сред документите се открива списък от три страници с имена, ЕГН-та и суми срещу всяко от тях. Според БОЕЦ шестима души от този списък са ръководители в Агенция „Митници“, а общата сума достига близо 1.3 милиона лева.

Но това далеч не е всичко. Архивът съдържа протоколи от СРС-та, в които се споменават политически лидери, както и любопитни документи като автобиография на служител в Държавната комисия по хазарта, донесение за лекар, изпращащ големи суми в Ливан, разследвания срещу кметове, проверки, наредени от НСлС на български оръжейни търговци, включително такива, свързани с мащабна сделка за армията...

Открива се дори списък с фирми, разположени на територията на 8-мо Районно управление на СДВР, което покрива Дружба, Цариградски комплекс, Абдовица, Димитър Миленков, Бусманци и прилежащите села.

И „златните паспорти“ са били сред интерсите на Петров

Интересите на Петьо Петров - Еврото, който пое ръководството на столичното следствие през 2013 г. и подаде оставка две години по-късно, следват пътя на парите. Архивът показва, че те са включвали и кандидатите за „златни паспорти“ - българското гражданство срещу инвестиции.

Сред документите има становище, подписано от няколко адвокати, които настояват режимът да не бъде прекратяван заради ползите за България и предоставят данни, че до 2018 г. 50 чужденци са получили българско гражданство срещу инвестиции, а над 300 - право на пребиваване. Имената на въпросните 50 чужденци с номерата на преписките са в отделен списък, а на някои от тях гражданството е отнето по-късно заради липса на инвестиции.

След натиск от Брюксел и Вашингтон, през март 2022 г. парламентът промени закона и прекрати възможността българско гражданство да се придобива срещу инвестиция. Олигархът от ДПС Делян Пеевски обаче бе санкциониран от Съединените щати по глобалния закон „Магнитски“ и заради участието в злоупотреби по тази схема.

Кой ли му звъни?

Каквото и да съдържа архивът на Петьо Еврото обаче - онзи в БОЕЦ и BIRD или другият, старателно прибран в Софийската градска прокуратура - държавното обвинение упорито отказва да го чете. Още по-малко пък да разследва своите хора, както и споменатите вътре висши полицаи, бизнесмени, митничари, държавни и общински служители.

Преди дни Софийският градски съд за втори път не успя да даде ход на делото срещу Петьо Петров, обвинен в измама заради над 35 килограма злато - част от аферата „Осемте джуджета“. Първоначално златото (монети и кюлчета) е иззето като веществено доказателство, но после изчезва, защото прокурори „погрешка“ го връщат… но не на собственика.

Изглежда, че българското правораздаване е осъдено да мирише на кухнята на ресторант „Осемте джуджета“. А Еврото? Неизвестен и неоткриваем за българските служби, но… си вдига телефона. От кибергрупата BG ELVES установиха, че е на линия. Кой ли му звъни…

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини