Суровини срещу оръжие: сделката на Тръмп с Украйна

Титан, литий, уран: с офертата си към Киев „суровини срещу оръжие“ Доналд Тръмп иска да намали зависимостта на САЩ от Китай, който е водещ и в добива, и в преработката на стратегически ресурси, пише АРД.

С предложението си да получи ценни суровини от Украйна срещу американска военна помощ президентът Доналд Тръмп фактически възприема една от идеите в т.нар. „план за победа“ на украинския президент Володимир Зеленски, пише АРД. В него той предложи - още преди американските президентски избори - сключването на споразумение за съвместен добив и експлоатация на суровини. Украйна има какво да предложи - редки метали, титан и литий, като вероятно нейните находища са най-големите в Европа, посочва германската обществено-правна медия.

Битка за ценните суровини

Титанът се използва във въздухоплаването и в аерокосмическата индустрия. Литият пък е нужен за производството на батерии, полупроводници и акумулатори за електромобили. Много от находищата на тези суровини обаче се намират в окупираните от Русия области Луганск и Донецк или пък в районите, в които се водят сражения, отбелязва АРД.

Отдавна става дума и за битка за ценните суровини, посочва пред германската обществено-правна медия украинският политолог Игор Чаленко от Центъра за анализи и стратегии. „Когато говорим за редки метали, трябва да имаме предвид, че голяма част от тях се намира в районите на бойните действия, тоест води се битка за ресурси. Русия също се стреми да получи допълнителни суровини."

САЩ не искат да зависят от Китай

Украйна все още разполага с над 20 вече проучени полéта с ценните суровини литий, графит, титан и уран в останалата част от страната, информира още АРД. Украински медии посочват, че интересите на Тръмп могат да се обяснят най-вече с желанието му да намали зависимостта от Китай, който е водещ в света не само в добива, но и в преработката на стратегически ресурси. Освен това цялата работа има и военен аспект, тъй като редките метали играят голяма роля и при производството на оръжие.

Аерокосмическата индустрия е сред големите потребители на титан   Снимка: Airbus/Stefan Kruijer

Украинският политолог Микола Давидюк е цитиран от германското издание да казва, че сега има възможност за постигането на няколко цели едновременно: „От една страна ще освободим Украйна от окупаторите, а от друга на наше разположение ще бъдат технологични компании, с които можем да си сътрудничим." Ако Илон Мъск се заеме с добива на литий, автомобилите „Тесла“ или поне батериите за тях ще се произвеждат в Украйна, смята Давидюк.

Опасения от икономическа експлоатация

Тръмп подчерта, че иска да има сигурност по отношение на редките метали и спомена перспективи за инвестиции, възлизащи на милиарди. Политологът Чаленко, цитиран от АРД, е на мнението, че чрез доставки на оръжие и споразумения за сигурност САЩ могат да се погрижат за допълнителна сигурност на Украйна, ако в страната дойдат повече големи американски компании.

„Присъствието на американски компании ще представлява един вид защита, която ще повлияе на решението на американското правителство за сигурността на определени украински региони“, посочва Чаленко.

На фона на целия ентусиазъм има обаче и опасения, че евентуална сделка с Тръмп може да не е в полза на Украйна. В контекста на извънредното положение, в което се намира страната, ценните суровини биха могли да бъдат преотстъпени много под реалната им стойност.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини