Стопирана е работата по редица проекти в област Смолян заради неполучени пари от МРРБ по Инвестиционната програма. Най-голямата община - Смолян има две подписани споразумения с МРРБ и още над 20, които не са финализирани. „По подписаните споразумения не сме получили пари от държавата. Едното – за спешната нужда от разширение на гробищния парк в смолянския квартал Райково се чакат 2 740 421 лв. Още 2 млн. 55 хиляди лева се очакват и за водоснабдяване на Влахово, каза заместник-кметът Марин Захариев. Той отбеляза, че за другите споразумения, които не са финализирани дори и покана не са получили да се довършат.
Община Девин има подписани 7 споразумения с МРРБ за близо 11 млн. лева, като по нито едно от тях няма извършени плащания, заяви кметът на Девин Здравко Иванов. В два от обектите се работи, има актуване за междинни плащания, но пари - не. За други 3 обекта от община Девин заявили аванси, които така и не получили до края на м.г. Проектите са за реконструкция и рехабилитация на водопроводните мрежи в селата Михалково, Осиково, Беден. За водопровода в село Брезе общината е включена в Приложение № 3 към Закона за държавния бюджет през март м. г., но все още не е подписано споразумение. Кметът на Девин смята, че ако продължава да действа Инвестиционната програма, трябва да се помисли за последващ контрол, а не предварителен, който забавя нещата. В същото време срокът за усвояване на средствата е до 2027 г. и може да стане така, че въпреки готовността на общината от близо една година, да не успее да изпълни проектите поради липса на плащане. „Надяваме се новото правителство да преразгледа ситуацията във всяка община. Това са проекти, в които общините са вложили човешки ресурс, за да бъдат направени. А и фирмите имат очаквания, за да работят по спечелените процедури“, заяви Иванов.
Община Рудозем има споразумения с МРРБ за около 10 млн. лв. „Пуснали сме искания за междинни плащания за около 6 млн. лв., но няма пари. Заради това се принудихме да спрем работа. На всички обекти има избрани изпълнители, които недоволстват, защото са вложили лични средства и чакат вече четвърти месец плащания“, каза кметът на община Рудозем инж. Недко Кулевски. Обектите в община Рудозем са свързани с ремонт на улици, пътища, междублокови и паркови пространства.
Община Борино има подписани споразумения с МРРБ, по които е изпълнила 4 обекта с акт 16 четири, но няма никакво плащане. „Това са проекти за 6 млн. лв. Фирмите се чудят дали да съдят общината и какво да правят. Те са ги изпълнили обектите със собствени средства. Аз им казвах, че гарантирам на моя отговорност да работят, дано да има плащане, не знам какво ще правим. Това са четири готови обекта без никакво разплащане от държавата - общински път за с. Ягодина, довеждащи водопроводи на селата Буйново и Борино и парково пространство в Борино“, каза кметът на община Борино Мустафа Караахмед.
В подобна ситуация са и общините Златоград и Мадан.
По-добро е положението в община Чепеларе, която има три споразумения с МРРБ. Едното е за обновяване на централия градски парк с площад и пешеходна алея в Чепеларе, което върви с пълна сила. От заложените по него 1 263 900 лв. са платени над 80%. По споразумението за ремонта на ул. „Христо Ботев“ е отпуснат аванс пари само за първи етап. За още две улици чакам да подпиша споразумения, каза кметът на община Чепеларе Боран Хаджиев