Премиерът Росен Желязков защити решението на правителството да изпрати бившата депутатка от ГЕРБ Десислава Атанасова за представител на България в престижната Европейската комисия за демокрация право с нейния политически опит.
Институцията към Съвета на Европа, която е по-известна с прозвището си Венецианска комисия, е европейският съвещателен орган по конституционни въпроси. Атанасова беше избрана в края на 2023 година за конституционен съдия, което предизвика огромно недоволство в юридическата общност.
„Многогодишният опит на Десислава Атанасова в Народното събрание беше основен при избора ѝ за представител на България във Венецианската комисия“, коментира Желязков.
Той обясни, че въпросите, които се обсъждат във Венецианската комисия, са основно свързани с предмета на дейността на парламента.
Логиката зад твърдението на Желязков, че Венецианската комисия се занимава основно с дейността на парламента, е изумителна.
Институцията към Съвета на Европа се занимава с проверка на законодателството на всички страни членки за спазването на стандартите на международното право и решенията на Европейския съд по правата на човека.
Много често проверката на законопроектите се прави преди те да се внесат за дебат в парламента, което е добре известно на ГЕРБ.
Правителствата на Бойко Борисов внесоха три искания във Венецианската комисия за проверка на проектите за реформа на прокуратурата, които бяха остро критикувани.
За заместник на Десислава Атанасова в комисията е определен Борислав Белазелков, който е неин колега в Конституционния съд и дългогодишен съдия във Върховния касационен съд.
„Наш представител беше (бившият премиер) Филип Димитров до миналата година. От една година нямаме представител и Министерският съвет взе решение за избор на двама конституционни съдии – Десислава Атанасова и Борислав Белазелков, за представители на България във Венецианската комисия“, каза Желязков с уточнението, че това е решение на правителството, не на коалицията.
Решението за Атанасова е взето в петък, 31 януари, когато няма правителствено заседание, „на подпис“.
Преди Десислава Атанасов български представители са били конституционалистите Евгени Танчев, Пламен Киров, както и Филип Димитров, което също беше изненадващо решение на третия кабинет на Бойко Борисов.
„Конституционният съд (КС) не е давал становище или мнение по въпроса за определянето на конституционния съдия Десислава Атанасова за представител на България във Венецианската комисия“, коментира съдията от КС и бивш правосъден министър Янаки Стоилов, цитиран от БТА.
Според него би трябвало министрите на правосъдието и външните работи да имат позиция по този въпрос преди правителството да вземе решение.