С напредването на възрастта паметта и умствените способности естествено се влошават. Приблизително 15% от възрастните хора страдат от леко когнитивно увреждане, което е основен рисков фактор за деменция и болестта на Алцхаймер.
Еднo ново изследване предполага, че здравето на устната кухина и здравето на мозъка може да са свързани. Според изследването бактериите, намиращи се в устата, могат да повлияят на когнитивните функции с напредването на възрастта, като някои от тях могат да допринесат за развитието на деменция и Алцхаймер.
Резултатите са публикувани в сп. PNAS Nexus.
В това проучване изследователите са анализирали оралния микробиом на 115 души, включително 55 с лек когнитивен упадък.
В групата с леко когнитивно увреждане по-голямото изобилие на бактерии Neisseria е свързано с по-добри изпълнителни функции и зрително внимание. Сред здравите участници бактериите Neisseria са свързани с по-силна работна памет.
Наличието на бактерии Porphyromonas е било ключов предиктор за леко когнитивно увреждане, докато Prevotella intermedia е била свързана с вид протеин, на който са били носители участниците с когнитивни увреждания.
Авторите отбелязват, че диетата оказва влияние върху оралния микробиом, като богатите на нитрати диети, като Средиземноморската диета, поддържат бактерии, които са полезни за когнитивните функции.
Резултатите показват, че поддържането на оралния микробиом е важно за баланса между микробиомите на устната кухина, стомашно-чревния тракт и мозъка. Определени бактерии в устната флора имат ключова роля в тази връзка.
Изследването доказва, че някои микроби в устната кухина подпомагат производството на азотен оксид – вещество, което регулира мозъчната активност. Азотният оксид влияе върху мозъчния тонус и нервните функции, включително когнитивната обработка. Освен това има защитен ефект срещу възпалителни процеси, които водят до загуба на нервни клетки и когнитивни нарушения.
Получените данни показват, че определени бактерии в устната кухина са важни за производството на азотен оксид и нормалното нервно функциониране. В същото време някои вредни микроби пречат на полезната флора и намаляват благоприятните ѝ ефекти. Наличието на патогенни бактерии може също да допринесе за възпалителни процеси, които влияят негативно на мозъчната дейност.
Заболяването на венците или пародонтитът е свързано с влошаване на когнитивните функции. Изследователите смятат, че тази връзка може да се дължи на наличието на вредни бактерии в устата, като Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola и Prevotella intermedia.
Тези бактерии допринасят за заболяванията на венците, като предизвикват възпаление и увреждане, но те могат също така да повлияят на мозъка по начин, който увеличава риска от влошаване на когнитивните способности.
Един от начините, по които бактериите в устната кухина могат да повлияят на здравето на мозъка, е като навлизат в кръвообращението при увреждане в устата, например кървене на венците.
Веднъж попаднали в кръвта, тези бактерии могат да се придвижат до мозъка, особено при хората с болестта на Алцхаймер, тъй като кръвно-мозъчната бариера - защитният щит, който обикновено предпазва от проникване на вредни вещества - става по-пропусклива при болестта.
Друг възможен начин, по който бактериите в устната кухина биха могли да допринесат за влошаване на когнитивните способности, е техният ефект върху имунната система. Тези бактерии в устата могат да увредят нейната защитна бариера, което улеснява навлизането на вредни вещества в кръвния поток. Това може да доведе до възпаление, което се разпространява в целия организъм.
Дългосрочното възпаление е свързано със стареенето на мозъка и проблемите с паметта. Затова откритията подчертават значението на поддържането на добра устна хигиена не само за здрави зъби и венци, но и за здрав ум.
Референции:
https://academic.oup.com/pnasnexus/article/4/1/pgae543/7960038?login=false