Общинският съветник Даниела Петрова с отчет пред избирателите и 44 предложения за година

Малко повече от година след местните избори се приема за нормално хората на изборни позиции да направят отчет засвършеното, дасе анализират постигнатите резултати и да се направи план за новите възможности през предстоящата година, със съответните цели и приоритети.

Като общински съветник от гражданската квота съм с разбирането и убедеността, че е мой дълг да представя пред хората, които са ми гласували доверие, така и пред всички жители на Кърджалиосновните теми, по които съм положила усилия, както и върху какво ще се фокусирам през предстоящите месеци.

През изминалата година в рамките на 10 сесии на общинския съвет съм направила и поставила общо 44 предложения, теми и инициативи.Всички предложения са в резултат на многобройните ми срещи и разговори с хората по време и след предизборната кампания, искания и мнения на жителите на Кърджали,работещите в най-различни сфери – туризъм, образование, IT-сектори много други. Ще се спра само на някои от тях.

При приемането на бюджета и програмата за развитие на общината предложих инициатива, с която да обединим усилията на всички общински съветници, от всички политически групи за изграждане на детски площадки, под надслов   “ДЕТСКА ПЛОЩАДКА ВЪВ ВСЕКИ КВАРТАЛ И ВСЯКО СЕЛО”. Тази инициатива ще бъде една от основните, по която ще настоявам за реализация в рамките на този мандат.

Реализирането на проекта за нов и многофункционален Младежки дом за нашите деца е следващият основен и много важен приоритет в моята дейност като общински съветник. На срещите ми с родителите и с младите хора на Кърджали по тази тема имаме пълно разбиране и единно мнение.Следващият необходим проект за нашата община е и изграждането на модерен приют за бездомни животни с всички необходими  дейности в него.

В предизборната обиколка и срещите с хората, живущи на улица „Плачи мост“ ми бе поставен проблемът за липсата на канализация и съответно - асфалтиране на улицата. Това е също една от темите, които поставих на вниманието на ръководството на общината и ще продължавам да следя този въпрос до неговата реализация.

Все по-важен, деликатен и неотложен е и проблемът, който поставям вече за пореден път – определяне на зона за нов гробищен парк с изграждане на цялата нужна инфраструктура около него.

Като общински съветник и Председател на Комисията по европейски проекти и туризъм - вече няколко пъти повдигам въпроси и правя предложения на заседанията на Общинския съвет, свързани с развитието на туризма.

Преди няколко месеца предложих да се изработи Мобилно приложение за туризма, която да се нарича „Кърджали - близо до теб“ - насочено към по-лесното ориентиране на туристите на територията на нашата община. Много на брой и много по-малки общини от нашата имат вече такова приложение, а нашата не може да си го позволи! Вярвам, че сме длъжни да го направим! То дава неограничени възможности и дори би могло да се издържа само – от реклама в самото приложение! За направата му са нужни не по-вече около 10 хил.лв., които могат да се отделят от приходите от туристическата такса.

          Посетителският център на Перперикон –важна тема и важен обект, в който са вложени милиони левове европейски средства и немалко собствено финансиране. Центърът се явява завършващ елемент на туристическата инфраструктура на Перперикон. Той трябва да се превърне в център на формиране на политики в областта на туризма. Да се правят туристически продукти с други общини и региони.

Не трябва да се допуска Посетителският център на Перперикон да се превърне в една „пасивна“ сграда или в една обикновена „изложбеназала“! Центърът трябва да се превърне в активно работещ и генериращ идеи и проекти място, където да работят професионалисти в областта накултурно-историческия туризъм. Там трябва да се формират идеи за проекти, да се правят изложби, да се разработват туристически продукти, съвместно с други общини и региони – т.е. да се формират политиките на община Кърджали в областта на туризма и трансграничното сътрудничество!

Съвместно с активни граждани от кварталите „Веселчане“ и „Гледка“ стартирахме инициатива за обособяване на две нови ЖП спирки, които да обслужват хората при тяхното по-лесно придвижване като ще продължим да търсим подкрепа от всички институции.

Всички други предложения ще могат да се проследят и на моята страница в социалните медии.

Участието в управлението винаги предполага необходимост от Програма с цели и приоритети!

Представям Програматаси на общински съветник „Кърджали – нашият общ дом“ с формулирани цели, очаквания, предложения и искания на хората за тяхната реализация. Документът е отворен за предложения и препоръки, и с възможност и желание да се превърне в своеобразна Обществена и Гражданска Програма за Развитие– „Кърджали – нашият общ дом“!

Програмата включва теми, предложения и въпроси, които ще следя и повдигам през годината, защото вярвам, че по този начин се заостря вниманието на общинска администрация и ръководството на Община Кърджали, от които зависи изпълнението им.

Някои от важните приоритети в Програмата са:

-поетапно и целенасочено осигуряване на терени и изграждане на спортни и детски  площадки във всеки квартал и във всяко село;

-реализиране на проекта за нов младежки дом в парк „Горубсо“ за осъществяване на младежки дейности и разширяване на партньорските отношения за иновативни младежки инициативи в страната и чужбина;

- разширяване на възможностите за дейности в уникалния и единствен в страната Детски военен лагер в с. Широко поле и осигуряване на допълнителни бойни единици с отпаднала необходимост от Българската армия;

- изграждане на канализация, асфалтиране, полагане на тротоари и изграждане на осветление на ул.“Плачи мост“ – кв.“Байкал“;

- подобряване на инфраструктурата – пътища, тротоари, осветление, зелени площи, изграждане на ВиК съоръжения за всички райони на община Кърджали;

-създаване на мобилно приложение – „КЪРДЖАЛИ – БЛИЗО ДО ТЕБ“ за навигиране и съвременно и адекватно предоставяне на информация за туристическите обекти в района. Финансирането на приложението да се предвиди от таксата за рекламна дейност в общината.

-посетителският център в Перперикон да се обособи като реално действащ изследователски и програмен център. Да се формира експертен екип от археолози и проектни мениджъри за продължаване на изследователската работа, както и реализиране на високо професионално ниво на проекти, свързани с развитието и популяризирането на културно-историческото наследство на региона и страната в европейски и световен мащаб.

Отворената Обществена и Гражданска Програма ще бъде нашето общо усилие и обединение за превръщането на Кърджали в наш истински дом!

 

 

Даниела Петрова,общински съветник

 

Източник: Kardjali.bgvesti.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини