Мъжът на Лиляна Павлова строи магистрала „Хемус“ след Плевен

Шест години след отпускането на парите е издадено строително разрешения за 14 км участък

Рестарт на ударното строителство на магистрала „Хемус“ е дадено от правителството на Росен Желязков. То ще продължи по схемата с инхаус договорите, въведени от третия кабинет на Бойко Борисов.

Шест години след отпускането на 1.35 милиарда лева за изграждането на участъка от Боаза до Велико Търново, на държавната компания „Автомагистрали“ е издадено разрешение за строеж на първия участък след Плевен. Това ще се извършва от фирма управлявана от мъжа на Лиляна Павлова - Парашкев Кръстев. Той е бивш шеф на единствената държавна пътна фирма по времето на второто правителство на ГЕРБ, когато Павлова беше министър на регионалното развитие.

Всичко това стана ясно от прессъобщение на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и проверка на Mediapool в публичните регистри.

Рестарт на строителството

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, от квотата на БСП, подписа разрешение за строеж за нови близо 14 километра от магистрала „Хемус“, съобщи МРРБ.

Отсечката е част от участък 4 на магистралата, който е с обща дължина от 26.8 км. Четвъртият участък на „Хемус“ е разделен на три подучастъка с различна дължина.

Разрешение за строителство най-вероятно е издадено за първия участък от 14 км. Той обхваща трасето от края на пътен възел „Плевен“ (пресичане с път II-35) до път III-301, включително пътен възел „Летница“ и е разделен на подобекти. Издаденото разрешение е за частта в източния край, включително пътен възел „Летница“, е посочено в съобщението на МРРБ.

Разрешението за строеж е въз основа на одобрен технически проект, в съответствие с предвижданията на действащите подробни устройствени планове - парцеларни планове, одобрени със заповеди на заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството от 30 септември 2020 г. и от 2 февруари 2021 г.

Проведени са и всички други необходими подготвителни процедури в съответствие с нормативните изисквания.

С издаденото разрешение за строеж се допуска предварително изпълнение на строителството на отсечката. Това ще ускори процеса на реализация на автомагистрала „Хемус“, ще допринесе за осигуряване на модерни експлоатационни условия и ще подобри безопасността и сигурността на движение, се казва в съобщението на МРРБ.

Доставчици на материали и техника

Строителството на трите участъка на магистрала „Хемус“ между разклона за Плевен/Ловеч и Велико Търново (участъци 4, 5 и 6) започна още по времето на третото правителство на Бойко Борисов през 2020 г. Тогава държавната компания „Автомагистрали“ сключи инхаус договори с доставчици на материали и техника избрани по неясен начин.

Първоначално основният държавен финансов контролен орган под шапката на министъра на финансите - Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) на два пъти не установи абсолютно никакви нарушения в дейността на агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) по строителството на пътища и магистрали в периода 2017 - 2020 г. Финансовият министър по това време, който е възложил проверките, е Владислав Горанов (ГЕРБ).

Едва при третата проверка, разпоредена от следващия финансов министър Асен Василев, АДФИ установи, че има проблем с начина на възлагане на поръчките. Преди това същото беше констатирала и Сметната палата. Тя установи, че има заобикаляне на Закона за обществените поръчки с превъзлагането на работата от страна на „Автомагистрали“ на доставчици на техника и материали.

Последваха арести за изнесени чували с пари от банки за строителството на „Хемус“ и обвинения от страна на прокуратурата. В крайна сметка обаче делото не стигна до съда.

Единственият резултат от гръмкия корупионен скандал беше, че строежът на „Хемус“ замря. Нещо повече, служебното правителство на Стефан Янев дори установи, че магистрала „Хемус“ между разклона за Плевен/Ловеч и Велико Търново (участъци 4, 5 и 6) се строи незаконно. Това стана по време на проверка на тогавашния служебен регионален министър арх. Виолета Комитова през септември 2021 г.

Комитова съобщи, че за участък 4 на магистрала „Хемус“ с дължина 26.8 км има изработен подробен устройствен план (ПУП), но не са приключили отчуждителните процедури, няма одобрен инвестиционен проект и не са издадени разрешения за строеж. Въпреки това хумусният слой е отнет, направени са 3 подлеза и са изпълнени водостоци, каза арх. Влади Калинов, който по това време беше шеф на ДНСК.

Строителят - „Витез проспект"

За изграждането на целия участък 4, „Автомагистрали“ има договор с компанията „Автомагистрали Хемус“ АД от 22 май 2020 г. Той е за доставка на материали, като по него компанията е получила 72.67 милиона лева с ДДС през 2020 г., сочи одита на Сметната палата.

„Автомагистрали Хемус“ има още един договор с „Автомагистрали“ от 22 май 2020 г. Той е за ползване на транспортни средства на база единични цени без да е посочена конкретна стойност в одита на Сметната палата.

Днес компанията „Автомагистрали Хемус“ вече е с ново име - „Витиз проспект“ АД и продължава с изпълнението на договорите с държавната пътна фирма, показа проверка на Mediapool в Търговския регистър.

Участък 4 с дължина от 26.8 км е разделен на три подучастъка. Техническият проект за първи подучастък 4.1 е изработен от „Пътпроект 2000“ ООД, като на фирмата са платени 681 306 лв. с ДДС към края на 2020 г. За втория подучастък 4.2 техническият проект е изработен от „Трансконсулт - 22“ ООД, за което са им платени 1.4 млн. лв. с ДДС към края на 2020 г.

Техническият проект за третият подучастък 4.3 е дело на „Алве консулт“ ЕООД, за което са получили са 867 085 лв. с ДДС към края на 2020 г., сочи одът на Сметната палата.

Мъжът на Лиляна Павлова

Фирма „Автомагистрали Хемус“ е новият фаворит на ГЕРБ, след като по времето на третото правителство на Бойко Борисов получава поръчки, основно чрез инхаус договори, за 600 милиона лева, според доклада на Сметната палата. Освен за строителството на „Хемус“, на фирмата е възложено и изграждането на участъци от скоростния път Видин - Ботевград, както и за укрепване на свлачищата.

Като действителен собственик по това време е посочен Райчо Бойков Котов. Неговото име стана известно от разследването на сайта „Биволъ“ по аферата „ДжиПиГейт“, която се запомни с ареста на журналисти и висящо дело в прокуратурата. Преди да оглави „Автомагистрали Хемус“, адвокат Котов е дългогодишен служител на „Джи Пи Груп“. Според разследването на „Биволъ“ адвокат Котов е лицето „Райчо“, което е получавало редовно комисионни от групата, която е подсигурявала експерти при провеждането на обществени поръчки с европейско финансиране.

След тези разкрития фирмата сменя името си на „Витез проспект“ АД, а от септември 2024 се представлява от Парашкев Кръстев, показва справка в Търговския регистър.

Той е мъж на Лиляна Павлова, от когото тя има двама синове, според публикации в медии. Той е бивш шеф на единствената държавна пътна фирма по времето на второто правителство на ГЕРБ, когато Павлова беше министър на регионалното развитие. Отстранен е от поста от служебния премиер Огнян Герджиков след трагичния инцидент в тунел „Ечемишка“, при който осветително тяло падна върху движещ се автомобил и загина жена.

Междувременно е увеличен и капиталът на „Витез проспект“ на 8 млн. лв. Като неин собственик е дружеството „Автомагистрали БГ“ ООД, което пък е собственост на Ангелин Павлов Павлов и на Димитрина Славчева Грозданова. Ангелин Павлов е управител на „Парсек Груп“ ЕООД, която е собственост на Бончо Бончев, показва справка в Търговския регистър.

„Витез проспект“ се управлява от 3-членен съвет на директорите, в който влиза футболистът Асен Букарев - шампион с Левски, ЦСКА и играч на небезизвестния „Витоша Бистрица“, където до неотдавна риташе и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. https://www.mediapool.bg/s-gol-na-borisov-tigrite-ot-bistritsa-pobediha-ludogorets-news292280.html. Другите двама членове на директорския борд са Христин Цветолюбов Савов и Даниел Василев Цветанов, за които няма много публична информация, но едва ли са случайни.

Оборотът на „Витез проспект“ за последните три финансови години се движи между 34 млн. лв. и 75 млн. лв. (2021 г.). Дружеството разполага с около 300 служители и работи основно в Софийска област в общините Правец, Мирково, Чавдар. Изпълнявало е и водния проект на община Смолян, показва справка в регистъра на Камарата на строителите. https://register.ksb.bg/pub_view.php?id_members=267

„Витез Проспект“, „Автомагистрали БГ“ и още две фирми са заложени по заем от над 1.4 милиона евро, теглен от Българо-американска кредитна банка, в която акционер е Цветелина Бориславова. През октомври 2024 г. стана известно, че „една от най-богатите българки“ Цветелина Бориславова е акционер в австрийската Euram Bank, която беше затворена заради пране на пари. https://www.mediapool.bg/palno-malchanie-za-vrazkata-na-tsvetelina-borislavova-sas-zatvorenata-avstriyska-banka-news364261.html

Кога ще е готова магистралата до Плевен?

Няма яснота обаче кога ще бъдат завършени първите три лота на магистрала „Хемус“ от Бояза до пътен възел Плевен/Ловеч, чието строителство започна през 2020 г.

От отговор на регионалния министър Иван Иванов на депутатски въпрос в края на януари стана ясно, че пускът на първия участък от „Боаза“ до п.в. „Дерманци“ отново се отлага. Пускането на тази отсечка се обещава от 2022 г. насам, като непрекъснато все нещо става и се отлага. Последно служебният регионален министър Виолета Коритарова обеща да пусне участъка в края на 2024 г. Сега новият срок за завършване на 15.4-километровата отсечка е 1 юли 2025 г., според отговора на министър Иванов. Според него изпълнението на строителните работи по лот 1 е достигнало 83.5%.

На директното трасе, в зависимост от метеорологичните условия, се полага асфалтова смес за долния асфалтов пласт (биндер) и монтират се предпазни мрежи на пътя. Работи се и по довършване на отводнителния улей, по откосите и по осветлението на пътен възел „Боаза“. Дейности се извършват по отводнителни решетки на надлъжните оттоци, изрежда Иванов какво ще се прави още половин година.

За следващите два лота, които също се строят от 2020 г., участък 2 е изграден на 31%. Участъкът започва от края на п. в. „Дерманци“ при пресичането с третокласния път Луковит/ Угърчин и стига до п.в. „Каленик“. Земните работи по директното трасе са изпълнени приблизително на 50%. Извършват се дейности по отводняване, настилка, бетонови, кофражни и армировъчни работи, отчита Иван Иванов.

Третият лот - от края на п. в. „Каленик“ до разклона за Плевен/Ловеч е изпълнен на 55%. Изпълняват се земните и асфалтовите работи по основното трасе, както и отводняване и бетонови, кофражни и армировъчни работи. Полага се и циментовата стабилизация по директното трасе. Прогнозните срокове за приключване на строителството и пускане на движението по участъци 2 и 3 са до края на 2026 г., посочва регионалният министър.

Оскъпяването на „Хемус"

Въпреки раздадените авансови милиони на доставчиците на материали и техника, те отказаха да работят по трасето без индексация на цените. Причината - инфлацията, коронавируса, войната в Украйна, вдигането на работната заплата.

В средата на 2024 г. стана ясно, че е направена индексация на договорите за строителството на „Хемус“, която възлиза на 48.3 млн. лв. https://www.mediapool.bg/blizo-80-mln-lv-dopalnitelno-za-hemus-i-patya-vidin---botevgrad-news361024.html

Няма официална информация дали след това не е имало и още едно индексиране. Бившият служебен регионален министър Виолета Коритарова единствено съобщи, че „индексирането е значително“, но не посочи с колко. В прессъобщението на МРРБ също не е посочено с колко се оскъпява строителството на магистрала „Хемус“ и при какви условия „Витез проспект“ АД ще изпълни договора си.

А иначе през 2018 г. тогавашният премиер Бойко Борисов обеща магистрала „Хемус“ да е готова през 2024 г., макар да знаеше, че това няма как да се случи. https://www.mediapool.bg/borisov-obeshta-magistrala-hemus-da-e-gotova-do-2024-g-news282417.html След това каза, че ще остане в политиката, докато аутобана не бъде построен.

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини