Глушков до последно е кадрувал за ГЕРБ в държавните спортни дружества

Съмнителни конкурси са бетонирали назначенията на служебния министър

Служебният министър на младежта и спорта Георги Глушков е кадрувал в подопечните му държавни дружества буквално до последните си часове на поста. При това някои от тези промени са узаконени с подозрителни конкурси, личи от публикуваните документи на сайта на ММС. А повечето промени имат един общ знаменател - вкарвани са кадри на ГЕРБ.

Последните заповеди за ръководствата на държавни дружества са били подписани от бившия баскетболист в НБА на 15 януари - деня преди да сдаде поста на новия министър Иван Пешев.

Едната засяга „Сердика спортни имоти“ ЕАД (ССИ), което притежава на практика всички бивши имоти и съоръжения на ЦСКА. Негова собственост е и ст. „Българска армия“, чийто терен бе апортиран в смесеното публично-частно „Спортни имоти Български армия“ АД, което строи новия стадион на футболния ЦСКА.

Със заповед 28-00-2 от последния си работен ден (15 януари) Георги Глушков преназначава за 5-годишен мандат Съвет на директорите на ССИ в състав Александра Левянска, Слави Иванов и Сашко Везенков. Да, същия Сашко Везенков - бивш баскетболен национал и баща на баскетзвездата Александър Везенков, който бе изп. директор на баскетболния хегемон „ЛУКойл Академик“ в периода 2002-2015 г., а през 2019 г. бе кандидат на ГЕРБ за кмет на Ботгевград.

Всъщност Глушков е назначил тихомълком бившия си съотборник в националния отбор по баскетбол още на 18 юни 2024 г., с традиционната мотивировка „до провеждане на конкурс“. Везенков-старши е влязъл в ССИ на мястото на Георги Георгиев, който пък остава само в Съвета на директорите на дружеството за строеж на „Българска армия“.


Съмнителни конкурси

За да се спази изискването „до провеждане на конкурс“, ММС е организирало такъв за шефовете на „Сердика спортни имоти“. Той обаче подозрително прилича на един друг, завършен също в последния работен ден на Глушков като служебен министър и отново проведен за преназначаване на управата на дружество за имоти.

Става въпрос за „Академика 2011“ ЕАД, за което „Сега“ писа в края на януари. В това ЕАД, стопанисващо 17 големи съоръжения, включително мегазалата „Арена Бургас“, Глушков преназначи всичките трима членове на Съвета на директорите - изпълнителния шеф Петър Р. Петров, Иван Терзийски и Мартин Станчев.

До конкурса, обявен на 28 ноември, първоначално са били допуснати те тримата, плюс човек с име Петър Стефанов Петров. За устното събеседване той обаче е отпаднал, защото не е представил концепция. Резултатът е ясен - П. Р. Петров, Терзийски и Станчев запазват постовете си. Така П. Р. Петров за втори път става шеф в „Академика 2011“. Той бе в Съвета при правителството на ГЕРБ със спортен министър Красен Кралев и бе уволнен през април 2022 г. от Радостин Василев (тогава от ИТН).

Подозрително съвпадение с описаната процедура лъсва в конкурса за преназначаване и на шефовете на ССИ. Той е обявен от министър Глушков също на 28 ноември 2024 г. И за него документи са подали четирима - досегашните директори Левянска, Иванов и Везенков, плюс... Петър Стефанов Петров. Няма изненада - П. Ст. Петров и на този конкурс някак е успял да пропусне да представи концепция и е елиминиран от втората фаза, отваряйки вратата за преназначаване на Левянска, Иванов и Везенков, станало факт на 15 януари.

И след като Глушков остави директорите на „Академика 2011“, независимо че то е на загуба от стотици хиляди левове, надали е странно, че и към шефовете на ССИ е също така благосклонен: според лаконичния одитен доклад за 2023 г. (такива за 2021 и 2022 г. липсват в Търговския регистър) „чистата стойност на дружеството от 106 529 000 лв. е под стойността на регистрирания капитал от 117 064 000 лв."


Раздвижване и в „Национална спортна база"

През май 2024 г. Георги Глушков предприе промени и в най-голямото държавно дружество за спортни имоти и съоръжения - „Национална спортна база“ ЕАД (НСБ). Като изп. директор бе върнат Пламен Манолов, който бе шеф на НСБ при Красен Кралев (ГЕРБ) и бе уволнен през пролетта на 2022 г., когато в ММС влезе Радостин Василев.

Глушков вкара и трима нови членове на Съвета на директорите - Анатоли Илиев (бивш общински съветник от ГЕРБ, организатор на маратона на София и председател на фондация „София - европейска столица на спорта“), Елена Тодоровска (юрист) и Антон Попов (бивш член на Съвета на НСБ).

За тях също би трябвало да са проведени конкурси, за да се спази законът. В сайта на ММС обаче има данни само за един. Той е обявен през юли, явяват се само Илиев и Попов (тук липсва отпадащ кандидат) и печелят шефските места. Назначени са на 28 август 2024 г. с мандат за 3 години. За Тодоровска в сайта на ММС няма данни за конкурс, но вероятно е имало, защото и тя е назначена от Глушков (на 25 септември 2024 г.) с мандат за 3 години.

Същевременно „Национална спортна база“ отчете увеличение на загубите си - вече 61 млн. лв., в последния си годишен доклад.


Поредни промени в Спортния тотализатор

От кадровата активност на Георги Глушков не е подминат и Българският спортен тотализатор (БСТ), който е основен източник на средства за спорта и културата (те вече достигнаха 50 млн. лв. годишно). Промените са извършени пак в последните дни на служебния министър и с тях в УС е вкаран още един кадър на ГЕРБ.

На 20 декември Глушков е освободил от управата на държавното предприятие Радослав Щербаков и Гея Холечкова. На тяхно място е назначил Любомир Петров и Владимир Маринов.

Петров бе изп. директор на БСТ по времето на Красен Кралев (ГЕРБ) и през януари 2022 г. влезе в новините, като се опълчи на тогавашния министър Радостин Василев, отказвайки да подаде исканата му оставка. В крайна сметка той бе освободен около месец по-късно. По публични данни Владимир Маринов пък идва от бизнеса, като доскоро е бил в няколко фирми с широк спектър на дейност.

В УС на БСТ, незасегнати от кадруването на Георги Глушков, останаха трима, назначени през август 2023 г. от спортния министър в кабинета на Николай Денков от „сглобката“ - Димитър Илиев. От тях изпълнителният директор Георги Тарлеков е гербаджийски кадър (бивш кандидат на ГЕРБ за кмет на столичния ж.к. „Люлин“). Името на Петър Пейчев пък излиза в Търговския регистър като свързан с „Дрийм Тийм Филмс“ и „Дрийм Тийм Пикчърс“, в които основно действащо лице е ТВ продуцентът и доскоро служебен министър на туризма Евтим Милошев.

 

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини