За съжаление, у нас, липсата на строг контрол мултиплицира практиката немедицински специалисти масово да извършват медицински дейности. Това коментираха от Българския лекарски съюз (БЛС) в понеделник по повод вълната от пострадали жени след поставяне на ботокс от самозвана „докторка“. От Лекарския съюз заявиха, че държавата, в лицето на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ трябва да следи и да контролира кой извършва медицински процедури. По случая с пострадалите жени ИАМН се сезира през почивните дни, но едва след като медиите разгласиха за проблема. Същевременно броят на пострадалите жени расте, предаде бТВ.
По информация на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева жените с нежелани реакции след поставянето на ботокс вече са 15 или 16.
Съсловната лекарска организация обясни, че Регионалните здравни инспекции (РЗИ) пък осъществяват контрол по отношение на козметичните салони, които са обекти с обществено предназначение и нямат право да осъществяват такива медицински дейности. По-рано и адвокатът по медицинско право Мария Шаркова коментира, че ботокс не може да се поставя от козметички.
От Лекарския съюз обясниха, че ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение.
„В България ботулинов токсин, както и в почти целия свят, се регистрира като лекарство, каквото е всъщност. Същият продукт има фармакологични характеристики, като дозировка и начин на приложение, които както всяко едно лекарство лекарят е длъжен да спазва при употреба“, посочват от БЛС.
„Апелираме преди да предприемете крачка към поставяне на ботулинов токсин, филъри и др., да проверите дали специалистът, към когото сте се насочили, е лекар. Справка, дали дадено лице има медицинско образование, може да се направи в публичния регистър на БЛС на следния линк: https://blsbg.eu/", посочиха от БЛС.
Оттам уточниха, че търсенето може да е по име или УИН - номер на лекаря, който му дава право да практикува. Ако лицето, представящо се за лекар, няма УИН номер, то това означава, че не е медик с медицинско образование завършено у нас или приравнено официално.
От съсловната лекарска организация препоръчват освен проверка дали дадено лице е лекар и има право да практикува у нас, да бъде проверявано и дали лечебното заведение, към което сте се насочили, е регистрирано като такова. Регистрите на лечебните заведения са публични и може да намерите на електронните страници на съответните Регионални здравни инспекции.
Всички потърпевши след поставянето на ботокс жени от последните дни са ползвали услугите на една и съща самозвана „докторка“. Една от пострадалите разказа пред бТВ, че въпросната дама се е подвизавала като Dr. Goodz в Instagram. „Доколкото знам тя е завършила козметична медицина в Русия и нейната диплома дори не е призната на територията на нашата“, обясни една от потърпевшите пред бТВ.
Офисът, в който е слаган ботокса няма табели и не е обозначен нито като козметичен салон, нито като медицински център. Много жени обаче са го посещавали.
Салонът, където е поставен ботокса на пострадалите момичета както днес, така и през последните няколко дни остава затворен.
Специалистката, поставила ботокса, е сменила няколко салона за последната година. От профила ѝ в социалните мрежи е изтрита и информацията, че има висше медицинско образование. Пострадалите момичета казват, че нямат неин телефон и са записвали часовете си по интернет.