Някои деца тръгват на училище със смущаващи двигателни проблеми. Това тревожно наблюдение е установило проучване сред 1000 начални учители в Англия и Уелс, проведено от групата за пазарни проучвания Savanta от името на благотворителна организация Kindred, пише британският "Гардиън".
В Англия децата тръгват по-рано от обичайното на училище, като на възраст 4-5 години има подготвителна предучилищна година. Тази година не е задължителна, но повечето родители избират да запишат децата си.
Някои деца започват приемното училище, "неспособни да се изкачват по стълбище", докато други говорят на "телевизионен" английски, взаимстващ много американизми поради твърде много време пред екрана, показва проучването. Тези проблеми досега се обясняваха с ефектите на пандемията и локдауните, но според учители това оправдание за т.нар. ковид бебета започва да се изчерпва.
49% от преподавателите са категорични, че проблемът се е влошил през последната година. Директорът на Kindred Фелисити Гилеспи коментира, че констатациите в доклада предполагат, че "твърде много родители не успяват да подкрепят развитието на децата си, въпреки че желаят най-присърце това". Освен че децата идват на училище с памперси - всяко четвърто дете, прието миналия септември, не е било обучено да използва тоалетна - учителите съобщават за деца със слаби основни двигателни умения и недоразвити мускули, което свързват с прекомерното използване на екрана.
"Имам две деца, които физически не могат да седят на килима - нямат сила в основни мускули", казва учител от северозападна Англия. Зам.-директор споделя за увеличаване на децата със забавено прохождане, които са с "тромави движения, изпускащи неща и с невъзможност да се изкачат по стълбище".
39% от служителите казват, че ключов фактор за намалялата готовност за училище е било "по-малкото време, прекарано от децата в образование и обучение в ранна детска възраст", случило се заради ограниченията по време на пандемията. "Можете да обвинявате ковид колкото искате. Съжалявам, но въпросът опира и до родителството", смята пък висш ръководител в Ийст Мидландс.
Около 44% от 1000 родители на деца в приемна възраст, участвали в паралелно проучване, са посочили, че децата, които тръгват на училище, трябва да знаят как да използват правилно книгите, като обръщат страниците, вместо да плъзгат или почукват по тях, както когато използват електронно устройство. Трима от всеки четирима (76%) определят обучението на децата да използват тоалетна като нещо, което те трябва да могат да правят преди постъпване в първата подготвителна година в училище. Докато обаче 9 от 10 родители смятат, че детето им е готово за училище, учителите казват, че при едно от всеки три деца това не е така.
Родители и учители са съгласни, че липсата на достъп до здравни работници, посещаващи родителите, оказва влияние. Според правителствените насоки здравните работници трябва да посетят майката 5 пъти по време на нейната бременност и в ранните години на детето, но 63% от родителите посочват, че са имало само до 2 посещения, а една пета (21%) съобщават, че изобщо не са контактували с такива служители. Междувременно повече от четирима от петима (83%) учители са посочили, че според тях кризата с разходите за живот ще продължи да оказва значително влияние върху готовността на децата за училище.
"Родителите са заети с работа и не мисля, че прекарват много качествено време с децата, обучавайки на основни умения за игра", казва учител. "Проучването показва тревожно разминаване между някои родители и училища относно това какво всъщност означава готовността за училище. Това, което подозираме, е, че много семейства сами се борят с редица икономически и социални проблеми и страдат от липса на подкрепа", казва Тифани Харис, основен специалист в Асоциацията на ръководителите на училища и колежи. "Децата, които пристигат в училище, неподготвени за класната стая, отнемат фокуса на учителите от това, което те правят най-добре. Затова вече започнахме работа за разширяване на ранната езикова подкрепа, обединяване на семейни услуги, продължаване на инвестициите в семейните центрове и програмите "Старт за цял живот", е коментирал и министърът на ранното образование Стивън Морган.