5 добавки за силен имунитет

В сезона на вирусите и настинките превенцията може да ни спести боледуването. А за да избегнем запушения нос, болното гърло и високата температура, е нужно да подкрепим имунната си система. Но дори и да се храним разнообразно, понякога на организма ни му трябва допълнително подкрепление.

Ето пет добавки, с които да подсилим имунитета си.

Витамин С

Има доста добра причина Витамин С да е сред най-популярните помощници в подкрепата за имунната система. Здравните експерти изтъкват способността му да стимулира производството на бели кръвни клетки и да повишава способността им да се борят с инфекциите.

Освен че защитава организма ни, витамин C е и мощен антиоксидант. Благодарение на това той предпазва клетките от оксидативния стрес, който отслабва имунитета.

Витамин С се съдържа в много цитрусови плодове, каквито са портокалите и грейпфрутът, но го има и в киви, и в ягоди. При зеленчуците пък присъства в броколи и червени чушки. Ако не успяваме да си набавим достатъчно чрез храната, може да приемаме витамин С и като добавка.

Цинк

Цинкът подпомага имунната система по два ключови начина: има директен антивирусен отговор и засилва функцията на белите кръвни клетки. Той ограничава разпространяването на определени вируси, като им попречва да се прикрепят към и да навлязат в клетките.

Освен това цинкът помага за регулирането на имунния отговор, като подпомага производството и активирането на Т клетки, които са от решаващо значение за защитата срещу инфекции. И не на последно място, той може да съкрати продължителността на симптомите, в случай че се приема навреме.

С храни като месо и морски дарове, леща, сирене, кисело мляко и тиквени семки можем да си набавим известно количество цинк. В случай че то е недостатъчно, може да го приемаме и като добавка.

Пробиотици

Предвид че 70% до 80% от имунните ни клетки са в червата, доброто чревно здраве е важно не само за храносмилането, но и за имунната система, и за мозъка. Пробиотиците помагат за балансирането на чревните бактерии. А здравият чревен микробиом може да подобри производството на антитела, които се борят с болестите и спомагат за намаляване на възпалението, като по този начин намаляват риска от заболяване.

Освен това пробиотиците участват в укрепването на чревната бариера. Така те се явяват като един вид "стена", която предотвратява навлизането на микроорганизми, причиняващи болести.

Освен като добавка, пробиотици може да се приемат чрез храни като кисело мляко, кимчи или кисело зеле, както и напитки като комбуча и кефир.

Омега-3

Колкото полезни са омега-3 мастните киселини за мозъка и сърцето, толкова важни са и за имунното здраве. Особено EPA и DHA помагат за регулиране на възпалението, което е ключово за имунитета и може може да помогне за намаляване на риска от развитието на хронични заболявания.

Наред с това омега-3 също поддържа функцията на имунните клетки, сред които макрофаги и В клетки. А именно те предпазват от патогени.

За да си набавим омега-3 с храна вместо добавки, е добре да ядем риби като сьомга и херинга, също сардини, но и ядки, сред които орехи, ленено семе и семена от чиа.

Витамин D

Слънчевият витамин е важен за организма ни цялостно, но по-конкретно за здрави кости, добро настроението и силна имунна система. Дефицитът на витамин D обаче може да увеличи податливостта към инфекции и дори автоимунни състояния. А е ключов, тъй като активира имунните клетки (сред които Т-клетките), които се борят с инфекциите.

Освен това действа като противовъзпалително средство и може да намали риска от инфекции на горните дихателни пътища.

Вместо с добавки, можем да си набавим витамин D с храни като сьомга, сардини, гъби, яйца и млечни продукти, пише Eating Well.

Източник: lifestyle.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини