Китай строи в Пекин най-големия военен команден център в света - 10 пъти по-мащабен от Пентагона
Комплексът ще включва бомбоустойчиви бункери за лидерите, твърдят американски служители
Китайските военни строят масивен комплекс в западен Пекин, за който американското разузнаване смята, че ще служи като команден център за военно време, много по-голям от Пентагона. Това съобщава "Файненшъл Таймс", позовавайки се на информация от настоящи и бивши американски служители.
Сателитни снимки, с които разполагат изданието и американското разузнаване, показват строителна площадка от приблизително 607 хектара, на 30 км югозападно от Пекин, с дълбоки дупки. Военни експерти оценяват, че те ще помещават големи, подсилени бункери за защита на китайските военни лидери по време на евентуален конфликт - включително потенциално ядрена война.
Няколко настоящи и бивши американски служители заявиха, че разузнавателната общност следи отблизо обекта, който би бил най-големият военен команден център в света - и поне 10 пъти по-голям от Пентагона.
Въз основа на оценка на сателитни снимки, основното строителство е започнало в средата на 2024 г. "Файненшъл Таймс" цитира трима "запознати със ситуацията", според които разузнавателните анализатори са нарекли проекта "Пекински военен град".
Строителството идва в момент, когато Народноосвободителната армия (НОА) разработва нови оръжия и проекти преди стогодишнината си през 2027 г. Американското разузнаване заяви, че президентът Си Дзинпин е наредил на НОА да развие капацитет за атака срещу Тайван дотогава.
НОА също така бързо разширява ядрения си арсенал и работи за по-добра интеграция на различните си подразделения. Военни експерти смятат, че липсата на интеграция на НОА е сред най-големите ѝ слабости в сравнение с американските въоръжени сили.
"Ако се потвърди, този нов усъвършенстван подземен команден бункер за военното ръководство, включително президентът Си като председател на Централната военна комисия, сигнализира за намерението на Пекин да изгради не само конвенционални сили от световна класа, но и усъвършенстван капацитет за ядрена война", коментира пред "Файненшъл Таймс" Денис Уайлдър, бивш ръководител на анализа за Китай в ЦРУ.
Китайското посолство във Вашингтон коментира, че "не е запознато с подробностите", но подчерта, че Китай е "ангажиран с пътя на мирното развитие и отбранителна политика, която е отбранителна по природа".