Уловиха странен сигнал от мъртва галактика

Астрономи твърдят, че са засекли странен сигнал, известен като бърз радиоимпулс (FRB), идващ от древна, мъртва галактика на разстояние от милиарди светлинни години. Според някои това може да е „знак за живот“, пише Futurism.

Откритията, документирани в две проучвания, публикувани в „The Astrophysical Journal Letters“, обръщат с главата надолу дълго установеното схващане, че FRB — изключително мощни импулси на енергия — произхождат изключително от региони на космоса, където се образуват звезди. Но мъртвите галактики вече не поддържат раждането на нови звезди.

Още по-изненадващо е, че изследователите смятат, че източникът на този сигнал е от най-далечните окрайнини на галактиката, на около 130 000 светлинни години от нейния център, където има само угасващи звезди в края на техния звезден цикъл.

„Това е както изненадващо, така и вълнуващо, тъй като се очаква FRB да произлизат от вътрешността на галактиките, често в региони с активно образуване на звезди“, казва Вишванги Шах, водещ автор на едно от изследванията и астроном от университета Макгил. „Локацията на този FRB толкова далеч от своята галактика повдига въпроси как подобни енергийни събития могат да се случват в региони, където не се раждат нови звезди."

Макар че продължават само милисекунди, FRB са толкова мощни в своя източник, че един единствен импулс излъчва повече енергия, отколкото Слънцето генерира за цяла година.

Какво би могло да причини такива зашеметяващи взривове? Астрономите предполагат, че те идват от магнетари — вид свръхплътни неутронни звезди с невероятно мощни магнитни полета, които са трилиони пъти по-силни от земното магнитно поле.

Тази теория обаче се поставя под съмнение от новия сигнал, обозначен като FRB 20240209A, тъй като в 11.3 милиарда годишната галактика няма млади звезди, които да формират магнетари.

Само изключително масивни звезди, които имат кратък живот заради големината си, могат да колабират в неутронни звезди, а такива звезди би трябвало да са се образували съвсем наскоро.

FRB 20240209A не е първият сигнал, открит в толкова отдалечено място. През 2022 г. астрономи засякоха друг сигнал, идващ от окрайнините на галактиката Messier 81, където също няма активна звездообразувателна дейност.

„Това събитие само по себе си ни накара да проучим други възможни източници за FRB“, казва Вен-фай Фонг, съавтор на двете изследвания и астрофизик от университета Нортуестърн. „Оттогава не сме виждали друг подобен FRB, което ни караше да мислим, че това е еднократно откритие — до сега."

Ключово е, че FRB от M81 е открит в плътно струпване на звезди, наречено сферичен звезден куп. Поради сходните обстоятелства, учените предполагат, че FRB 20240209A също може да се намира в такъв звезден куп. За да потвърдят тази хипотеза, те се надяват да използват телескопа „Джеймс Уеб“ за да заснемат региона около източника на FRB.

 

Източник: it.dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини