Слънчевата енергия изпревари въглищата в ЕС за първи път през 2024 г.

Изкопаемите горива губят властта си върху енергетиката на Европейския съюз, констатира доклад на мозъчния тръст Ember.

 

Производството на ток от слънце вече изпреварва въглищното електропроизводство в ЕС. През 2024 г. слънчевата енергия е генерирала 11% от електроенергията в общността, изпреварвайки въглищната енергетика, чието производство вече е под 10% като това се случва за първи път. Данните идват от новия доклад на European Electricity Review, публикуван днес от мозъчния тръст Ember. Производството на газ в ЕС намаля за пета поредна година и общото производство на изкопаеми горива и спада до историческо дъно, сочат още данните.

 

"Изкопаемите горива губят властта си върху енергетиката на ЕС", каза д-р Крис Рослоу, старши анализатор и водещ автор на доклада. "В началото на Европейската зелена сделка през 2019 г. малцина смятаха, че енергийният преход на ЕС може да бъде там, където е днес; вятърът и слънчевата енергия изтласкват въглищата към ръба и принуждават газа към структурен упадък", смята анализаторът.

 

European Electricity Review предоставя първия изчерпателен преглед на електроенергийната система на ЕС през 2024 г. В документът се анализира целогодишното производство на електроенергия и данни за търсенето за 2024 г. във всички страни от ЕС-27, за да разбере напредъка на региона в прехода от изкопаеми горива до чисто електричество.

Вятърът и слънцето продължават своя впечатляващ възход в ЕС

 

Енергийният сектор на ЕС е в процес на дълбока трансформация, подтикната от Европейския зелен пакт. Освен ръста на соларната енергия, вятърните централи (17%) генерират повече електроенергия от газа (16%) за втора поредна година. Силният растеж на слънчевото електропроизводство, съчетан с възстановяването на водната енергия, увеличи дела на възобновяемите енергийни източници до почти половината от производството на електроенергия в ЕС (47%). Изкопаемите горива генерираха 29% от електроенергията в ЕС през 2024 г. През 2019 г., преди Зелената сделка, изкопаемите горива осигуряваха 39% от електроенергията в ЕС, докато възобновяемите източници осигуряваха 34%.

ЕС се възползва от предимствата на намалената зависимост от изкопаеми горива

Ръстът във вятърното и слънчевото производство намали зависимостта на ЕС от внос на изкопаеми горива и излагането му на нестабилни цени след енергийната криза. Анализът на Ember установи, че без нови вятърни и слънчеви мощности, добавени през последните пет години, ЕС би внесъл допълнителни 92 милиарда кубически метра природен газ и 55 милиона тона въглища, струващи 59 милиарда евро.

Тези тенденции са широко разпространени. Слънчевата енергия се разраства във всяка страна от ЕС и повече от половината страни вече нямат енергия от въглища или имат дял под 5% в техния енергиен микс. Въглищата паднаха от третия най-голям енергиен източник в ЕС през 2019 г. до шестия по големина през 2024 г., с което се вижда краят на използването на това изкопаемо гориво, смятат авторите на анализа. Производството на газ в ЕС също отбеляза спад за пета поредна година (-6%), въпреки много слабото възстановяване на търсенето на електроенергия (+1%).

"Въпреки че преходът към електроенергия в ЕС се разви по-бързо от очакваното през последните пет години, по-нататъшният напредък не може да се приема за даденост. Трендът трябва да се продължи и ускори, особено във вятърния сектор, който е изправен пред уникални предизвикателства и нарастваща разлика в доставките. Между сега и 2030 г. годишното добавяне на вятър трябва да се удвои повече от нивата от 2024 г. Постиженията от последните пет години обаче трябва да вдъхват увереност, че с постоянен стремеж и ангажираност предизвикателствата могат да бъдат преодолени и да се постигне по-сигурно енергийно бъдеще", смята д-р Крис Рослоу. старши анализатор в Ember и водещ автор на доклада.

 

"ЕС се приближава към бъдеще с чиста енергия, захранвано от собствен вятър и слънце. Тази нова енергийна система ще намали уязвимостта на блока към шокове в цените на изкопаемите горива, ще се справи с климатичната криза. А и ще достави достъпна енергия за своите домакинства и компании. Навременните политически действия, които поддържат растежа на вятъра и слънцето, ускоряват внедряването на чиста гъвкавост и насърчават електрификацията, ще помогнат да се гарантира бъдещето на конкурентоспособността на ЕС". Това е и мнението на д-р Беатрис Петрович старши анализатор, Ember.

Данните за електрогенерацията са взети преди смяната на властта в Белия дом. Припомняме, че президентът Доналд Тръмп подписа указ САЩ да бъдат изключени от Парижкото споразумение, което може да подкопае климатичните цели и на Европа. В същото време експерти коментират, че е възможно редица компании от ВЕИ индустрията да преосмислят инвестициите си в САЩ и да се върнат обратно на Стария континент.

Изданието European Electricity Review анализира данните за производството и потреблението на електроенергия за цялата година за 2024 г. във всички страни от ЕС-27, за да разбере напредъка на региона в прехода от изкопаеми горива към чиста електроенергия. Целият доклад можете да намерите тук.

Междувременно само преди ден председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обясни, че модернизирана супермрежа за електроснабдяване на ЕС ще бъде в основата на предстоящия план за намаляване на цените на електроенергията. "Нов план, който ще представим през февруари", насочен към намаляване на цените на енергията, ще "премахне всички оставащи пречки пред нашия енергиен съюз", каза фон дер Лайен на срещата на Световния икономически форум в Давос, подчертавайки необходимостта от "по-добро свързване на нашата чиста и нисковъглеродна енергия". Тя бе категорична, че конкурентоспособността на ЕС зависи от връщането към ниски и стабилни цени на енергията.

 

"Планът за действие на Комисията за достъпна енергия" е насрочен за 26 февруари и фон дер Лайен натовари своя комисар по енергетиката Дан Йоргенсен да актуализира правилата за управление, които определят как страните от ЕС колективно управляват електрическата мрежа на блока.

Европа трябва да "мобилизира повече частен капитал, за да модернизира нашите електрически мрежи и инфраструктура за съхранение". Укрепването на електроенергийните връзки между страните от ЕС отдавна е приоритет за Брюксел.

До 2030 г. страните от ЕС трябва да могат да получават 15% от почасовото си търсене на електроенергия от своите съседи, въз основа на проучване от 2013 г., поръчано от Комисията, което установява, че една напълно интегрирана европейска мрежа може да спести от 12 до 40 милиарда евро годишно, припомня изданието Euractiv.

Източник: dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини