Неприетият национален бюджет затруднява работата на училищата в Смолян. Възможността учебните заведения да не получат пълната си субсидия за месец януари поставя под въпрос изплащането на заплати и покритие на разходите.
От началото на новата година училищата в Смолян разчитат на т.нар. преходни остатъци от 2024 година, но досега са получили само 50% от субсидията за януари. "Очакваме включване, какво ще ни преведат – не знаем. Още не е приет бюджет за новата година. И просто сега чакам фактурите за януари, да видим докъде ще ни стигне бюджетът", коментира Ловчалиева, директор на едно от училищата в региона.
Макар да са получили писмени уверения, че до края на месеца ще им бъде преведена останалата част от субсидията, директорите на училища остават притеснени. Повишените разходи за ток, вода и отопление, които натоварват значително бюджета, допълнително усложняват ситуацията.
"Има една малка компонента към тока, която се поема от бюджета на републиката, но тя бе сравнително малка като процент. Дали тя ще се запази при неприет бюджет, е загадка. Водата е много скъпа. Оказва се, че в последните години с ръста на цените на вода и електричество двете бюджетни пера се изравняват с разходите за отопление – газьол на месец", споделя Шехова, друга директорка от региона.
Ловчалиева допълва, че разходите за вода също се увеличават значително. "От последните два месеца плащам около 1900-2000 лв. на месец, при положение че преди плащах 800. Сега, с новите цени от януари, не мога да прогнозирам – над 2500. А учениците трябва да имат вода."
Ако депутатите не увеличат субсидиите, директорите на училища в Смолян прогнозират сериозни затруднения с разплащането на основни сметки. "Как да ви кажа, то в домакинството най-бързо се усеща увеличението на цените. Но като дойдат сумичките, те поглъщат бюджета ни. Примерно, за годината може да покрие половината, и ако няма актуализация – и то не само актуализация заради някакъв ръст на доходите, минимална заплата или нещо друго, за което вече не смея да мисля – та ако няма актуализация на средствата за издръжка, ще бъде сериозно изпитание за училището", изразява опасения Шехова.
Въпреки всичките опасения, учителите и директорите в региона все още се надяват, че депутатите ще проявят разум и ще актуализират бюджета на училищата съвсем скоро, за да се гарантира нормалното функциониране на учебните заведения.