Държавният газов оператор „Булгартрансгаз“ обяви нова поръчка за изграждане на допълнителни сондажи в газохранилището в Чирен, необходими за разширението на капацитета на съоръжението до 1 млрд. куб. м. Тя е само за три сондажа с опция на изпълнителя да се възложат още три и е за общо 109.472 млн. лв. без ДДС – поравно за сигурните сондажи и за опционалните. Оферти се приемат до 25 февруари и се очаква в надпреварата за поръчката да се включат онези компании, които участваха в пазарните консултации за стойността на три сондажа.
До новата поръчка се стигна, след като договора с консорциум от фирми на „Главболгарстрой“ (ГБС) се отказа от изпълнението му. Така и не бяха посочени официални причини за разтрогването на договора да изграждане на десет експлоатационни и три наблюдателни сондажи за общо 221 млн. лв. без ДДС, но това се случи месеци след влизането на Европейската прокуратура в „Булгартрансгаз“ за проверка на тази обществена поръчка.
Това стана по сигнал на Българския енергиен и минен форум за опасна промяна на типа на изграждане на сондажите, което ще спести на изпълнителя 80-90 млн. лв. и ще компрометира целия проект. Не е ясно дали след прекратяването на договора с „Главболгарстрой“ е прекратено и разследването на хората на Лаура Кьовеши, което е защото за проекта има грантово финансиране от близо 78 млн. евро от Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA).
От „Булгартрансгаз“ обявиха в петък, че CINEA е уведомена за настъпилите обстоятелства, довели до забавяне реализацията на проекта, като е постигнато принципно съгласие между страните за изменение срока на споразумението до края на 2027 г.
От кандидат-изпълнителите се иска да въведат в експлоатация първите три сондажа до 360 дни от подписването на договора.
Обявената открита процедура включва дейности по инвестиционно проектиране, доставка на необходимите материали и оборудване, прокарване на три експлоатационни сондажа (Е-76; Е-77; Е-79), изграждане на прилежащите им шлейфи до новата компресорна станция „Чирен“, която също е изградена от „Главболгарстрой“ и трябва да бъде въведена в експлоатация до края на март 2025 г. Също ГБС построи и преносният газопровод, свързващ хранилището със съществуващата газопреносна система на „Булгартрансгаз край козлодуйското село Бутан, което реално осигуряха техническа връзка с преносния газопровод от Турция до Сърбия – т.нар. Турски/Балкански поток. Той бе въведен в експлоатация в края на ноември 2024 г.
За първите три сондажа са предвидени 54.736 млн. лв. без ДДС, а ако изпълнителят пристъпи към опцията за още три, ще получи същата сума.
Решението за тази цена бе взето след пазарни консултации, проведени в края на миналата година, в които бяха подадени пет индикативни оферти с цена на сондаж от малко под 8 млн. лв. до 24.550 млн. лв. Явно от газовия оператор са се спрели на прогнозна стойност за сондаж от близо 18.250 млн. лв. Ако очакванията за цените на офертите са в тези граници, реално няма да има съществено поскъпване на поръчката, каквито слухове се носеха из газовите среди.
Дали ще се пристъпи към възлагането на опцията за вторите три сондажа ще зависи от продуктивността на изпълнените първи два сондажа от предмета на поръчката и след интегриране на получените данни от тези сондажи в наличния 3D модел на хранилището, с цел неговото допълнително надграждане. „Това би осигурило възможност за реализацията на повече сондажи в рамките на една обществена поръчка с цел оптимизиране на сроковете и разходите“, посочват от „Булгартранссгаз“.
Сондажите, които ще бъдат изпълнени в случай на възлагане на опцията, се определят между сондажи Е-74, Е-75, Е-78, Е-80, Е-81, Е-82 и Е-83 в хранилището,дсопълват от газовия преносен оператор.
Кога ще има поръчка за останалите четири експлоатационни сондажи и три наблюдателни не е ясно. Дружеството посочва, че с изграждането на обявените сега шест съоръжения ще се създаде техническа възможност за поетапно разширение на газохранилището, което е сред водещите енергийни проекти в региона.
Фирмите, които се включиха в пазарните консултации за сондажите и които се предполага, че ще се явят е в сега обявената надпревара, са българската „Проучване и добив на нефт и газ“, която е част от групата на „Химимпорт“; казахстанската PM Lucas Kazakhstan; турската Guney Yildizi Petrol Uterim Sondaj Muh. Ve Tic A.E и австрийската „Хабау С.Р.Л“. Индикативна оферта с най-висока цена внесе и неизвестното в газовите среди дружество „СА.И.Е“ ЕООД на „Ви Пи Стройинженеринг“ с капитал от сто лева, собственост на Венцислав Петков.
След 25 февруари ще стане ясно дали те ще участват и в обществената поръчка и дали към тях ще се присъединят други претенденти. ГБС обаче не се включи в пазарните консултации и може да се очаква ще ще запази дистанцирането си от проекта, от чието изпълнение се отказа.
При това положение вероятно капацитетът на газохранилището ще бъде вдиган постепенно, а не удвоен наведнъж, както предвиждаше предишния план. При всички положения – ако няма обжалвания на процедурата, завършването на трите сондажа ще приключи едва в началото на 2026 г.