Пеевски: Ибрямов е личен масажист на Борисов, който събира всякакви престъпници около себе си
Разследването за подкуп и измама срещу народния представител от ДПС-Доган Джейхан Ибрямов няма да продължи. Това следва от решението на парламента в петък. С него бе отхвърлено искането на главния прокурор Борислав Сарафов за сваляне на депутаския имунитет на Ибрямов. Така делото остава висящо, а управляващата коалиция, в която участват и депутатите на Доган демонстрира единство. Преди вота лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че партията му ще гласува против "защото ни трябва стабилно правителство". В момента продължават дебатите дали да бъде свален имунитетът на друг депутат на Доган - Марио Рангелов заради дело за купуване на гласове.
"Категорично "против", защото ни трябва стабилно, а то не е и стабилно, то е на ръба - 125-126 депутата, правителство. А и виждате нагласите в обществото. В момента е, че това правителство трябва да го има! Помните, когато искаха комисии за Атанасов, за Асен Василев, ние също бяхме "против". Много добре си спомням, че от Пловдив казах, че госпожа Бориславова може да разчита на 69 депутати, ако трябва да ѝ се гласува имунитет, така че и в двата случая действаме по един и същи начин", каза Борисов.
Гласуването на точките за имунитетите се забави с процедурни хватки. След началото на заседанието имаше декларации от партиите. Когато се стигна до имунитетите, от трибуната бе поискана почивка от 30 минути. След изтичането им от формацията на Доган поискаха още половин час. Така до гласуване не се стигна.
След втората почивка заседанието все пак продължи, но от ДПС-Доган поискаха то да се води при закрити врата. Предложението бе отхвърлено с гласуване. След края на дебатите последва нова, 15-минутна почивка, този път по искане на ПП-ДБ. По-късно все пак се стигна до гласуване. "За" гласуваха 59 души. 97 бяха против, а 65 с въздържаха. Преди това ПП-ДБ също дадоха знак, че няма да подкрепят искането на Сарафов. От формацията обясниха, че са против избирателното правосъдие.
Остриетата на Пеевски
Преди няколко дни лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски заподозря, че ГЕРБ ще гласуват против, защото това било част от сделката за съставяне на парламентарно мнозинство с подкрепата на Доган. Пеевски дори бе заплашил председателя на парламента Наталия Киселова, че ще подаде сигнал срещу нея, защото бавела процедурата по сваляне на имунитети.
Ибрямов бе арестуван по време на последната предизборна кампания. Той бе задържан с белязани пари, а основният прокурорски свидетел твърди, че сумата била за купуване на гласове. Същият човек заяви пред разследващите и че е чул, че Доган планирал убийството на Пеевски. По тези твърдения бе образувана проверка, но няма информация какъв е резултатът.
След като бе избран за депутат Ибрямов отново получи имунитет и бе освободен от ареста.
В петък Пеевски отново заяви, че двамата депутати вероятно няма да се разделят със защитата си.
"Джейхан Ибрямов има нова роля – личен масажист е на Борисов, разтрива го в кабинета. Не ме гледайте така! Той живее в кабинета на Борисов, вече е назначен като личен масажист и поради това Борисов няма да му даде имунитета. Той има нужда от такива услуги", заяви Пеевски.
Най-активини по време на дебатите бяха именно депутатите от неговата партия - Хамид Хамид, Станислав Анастасов и Йордан Цонев. И тримата демонстрираха, че подробно запознати с документите, които прокуратурата е внесла в парламента, за да иска имунитета на Ибрямов.
От трибуната Анастасов заяви, че доказателствата били брутални. Той разказа, че като член на комисията по отбрана Ибрямов има достъп и до класифицирана информация на ЕС и НАТО. Той е бил готов да предаде изключително чувствителна информация, за да вземе "своите 10%" от бизнесмен, който щял да спечели обществена поръчка, твърди Анастасов. Става дума за спецификациите на хангари за изтребителите F16. Това щяло да облагодетелства враговете на НАТО, защото тази инфраструктура става узявима, коментира Анастасов. Тези данни така и не били предадени.
Хамид пък коментира, че мнозинството, което ще запази имунитета на Ибрямов, се крепи "на пръстите на една организирана престъпна група". Депутатът от "ДПС-Ново начало" заяви, че в "зайчарника в Банкя" вече имало нови зайчета, на които щели да им подхвърлят моркове и кочани от зелки.
Цонев пък се притесни за авторитета на парламентарната институция. Той обясни, че за 25 години не помнел такъв фрапиращ случай като този с Ибрямов. Цонев попита каква е разликата между Ибрямов и осъдената бивша кметица на столичния район "Младост". И сам си отговори - имунитетът.
"Няма как хората да приемат това за нормално", заяви Цонев.
Какво стана с делата на трупчета
Бившият премиер Николай Денков пък коментира, че от ПП-ДБ щели да гласуват против, защото са против "селективното правосъдие". Той подчерта, че се вижда как в точно определен момент започват дела срещу точно определени хора. Бившият икономически министър Богдан Богданов пък припомни редица прокурорски производства, които стоят на трупчета и чакат удобния момент. Той напомни и че Пеевски е бил санкциониран за значима корупция по закона "Магнитски", но българските институции не намерили никаква нередност. На това от "Ново начало" се ядосаха и заявиха, че попадането на Пеевски в списъка било организирано от хора у нас, но всичко вече било приключило и това не е тема.