„Кабинетът „Желязков“ не се е отказал от членството в еврозоната през 2026 г. За съжаление обаче, към декември, България не покрива единствения критерий за ценова стабилност - инфлацията“. Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова в ефира на bTV.
„Категорично искам да пресека всички инсинуации, че България се отказва от Еврозоната в следващата една година“, заяви тя.
„Има процедура, която е свързана с това да бъдем изслушани в еврогрупата – в средата на месец февруари, едва след това ще видим какви са показателите – дали България покрива ценовия критерий и ще подадем доклад за искане за конвергентен доклад. Не сме се отказали от членството в Еврозоната през 2026 година“, заяви Петкова.
В сряда Теменужка Петкова представи пред медиите данните за дефицит, който се очаква да бъде генериран за първото тримесечие на годината и съобщи, че има необходимост от използване на средства от резерва. Тогава тя коментира, че България все още не отговаря на критерия ценова стабилност и затова то няма да бърза да иска извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия.
Връщайки се отново на искането за извънреден конвергентен доклад, Петкова още веднъж каза, че България първо трябва да изготви закон за бюджета за 2025 година, който да отговаря на бюджетния дефицит.
„В коалицията няма никакъв дебат относно членството на България в еврозоната. Записано е в споразумението, че това е водещ приоритет“, отбеляза финансовият министър.
Тя е оптимист, че на 1 януари 2026 година е възможно да приемем еврото. |
„С един пункт не изпълняваме критериите. Задачата е много трудна, за да можем да изпълним стандарти. Прогнозите са оптимистични, всичко зависи от изготвени бюджет."
„Това, че дупката в бюджета е 18 млрд. лв. е безспорен факт. Ще работим за това бюджетът да е с под 3% дефицит. Бомбите, които са заложени в областта на публичните финанси, са сериозни. Човекът, който ги заложи е Асен Василев“, каза финансовият министър.
„Парите за увеличението на заплатите в МВР идват от приходите в бюджета. Хората, които работят в този сектор, заслужават актуализация на заплатите си“, каза още тя.
Относно 9% ДДС за ресторантите и 0% ДДС за хляба, Петкова коментира, че ще се анализират данните и числата.
Към този момент не сме обсъждали съкращаване на държавната администрация, разкри финансовият министър.
За бюджетът коментира, че не се очаква да има „постна пица“, но трябва дисциплина.