Новото правителство ще внесе проект на Бюджет 2025 на 14 февруари
Правителството „Желязков“ реши в четвъртък да оттегли проектобюджетите на държавата, на здравната каса и на НОИ за 2025 г., както и пакетът от данъчни закони, които бяха внесени от служебното правителство на Димитър Главчев и бяха критикувани от всички страни.
Премиерът Росен Желязков обясни решението с данните на Евростат за януари 2025 г. за дефицита и дълга. България все още е на второ място в ЕС с най-ниско съотношение на държавен дълг към БВП – 24.6% (48.7 млрд. лева). Преди нас е само Естония с 24% дълг от БВП. Проблемът обаче е, че дефицитът за 2024 г. може да се окаже и над прага от 3%, тъй като Евростат изчислява дефицита на начислена база, а не на касова, както се обявява нивото му от българското Министерство на финансите.
За да опише „тежкото“ състояние, от което поема публичните финанси, министър Теменужка Петкова обяви очакванията на министерството за дефицита, който ще се генерира до 31 март 2025 г. на базата на приетия закон за приходите и разходите.
Данните показват, че за януари дефицитът в бюджета ще е 407 550 000 лева, а за първото тримесечие ще нарасне до над 3.6 милиарда лева (3 634 378 000 лв.), заяви финансовият министър.
След това Теменужка Петкова повтори твърденията на ГЕРБ за едва ли не катастрофалното състояние на държавните финанси - теза, която не се споделя от други политически сили, както и от анализатори, но пък дава възможност на новите управляващи да се оправдават с предходите.
За да придаде допълнителен драматизъм на ситуацията, Петкова обяви, че недостигът ще се покрие от резерва - нещо, което се случва винаги, когато даден месец завършва на дефицит и е ясно по презумпция.
„Предстоят ни много тежки и сероизни изпитания. Този резултат е следствие от неразумното управление на публичните финанси през последните 3 години. Налице е необходимост да използваме средстава от резерва, с които да се покрият текущи разходи за месец януари. Ако такова решение бъде дадено, ще определим точния размер на средствата, за да осигурим ликвидност“, коментира Петкова. Тя окачестви финансовото състояние на държавата като „тежко“.
Фискалният резерв ще излезе утре, но той трябва да е около 9.2 млрд., посочи Петкова. От тази сума неприкосновени са малко под 4.5 млрд. лв. - т. нар. Сребърен пенсионен фонд.
Теменужка Петкова обяви и датата, на която Министерски съвет ще разгледа и гласува новият проектобюджет на държавата - 14 февруари.
До 14 февруари министрите на финансите, на здравеопазването и на труда и социалната политика трябва да внесат в Министерския съвет преработени законопроекти, а след това процедурата по приемането им ще продължи в Народното събрание, каза финансовият министър след правителственото заседание в четвъртък.
Тя обеща да внесе проект за държавния бюджет за 2025 г. с дефицитът до 3% от БВП.
„Бързаме със закона за бюджета, бързаме да предложим мерки“, каза тя.