В Смолян завърши дългоочакваният воден цикъл, реализиран по Оперативна програма „Околна среда“. Проектът, оценен на около 100 милиона лева, продължи над четири години и предизвика множество неудобства за местните жители.
През този период разкопаните улици, калта и честото спиране на водата се превърнаха в част от ежедневието на хората в Смолян. Днес обаче, изградената инфраструктура е преминала всички проверки, заявиха от ръководството на ВиК-Смолян.
„Водният цикъл премина приемателна комисия, вече има Акт 16. Останаха само довършителни неща от рода на документация,“ обясни инж. Костадин Тотев, директор на ВиК-Смолян.
Според техническия отдел на дружеството, всички поставени цели на проекта са изпълнени.
„Всички заложени показатели в индикаторите, които оперативната програма беше поставила, са изпълнени. Засега нямаме никакви забележки,“ увери инж. Саша Крайчева, ръководител на техническия отдел. Тя допълни:
„Сравнително стройно и добре се извърши проектът. Считам, че реализацията на този проект е нещо, с което можем да се похвалим.“
Въпреки успешното приключване, строителните дейности се забавиха с половин година, което доведе до санкции на стойност два милиона лева. Това бе една от причините за повишаването на цената на водата в областта с 31 стотинки в началото на годината.
„Около 2 млн. са санкциите за това, че с малко не-добра организация се просрочи изпълнението на проекта, който трябваше да приключи на 31-ви декември и продължи до първия седми месец на 2024 година,“ уточни инж. Костадин Тотев. „Това е едно от нещата за леко повдигане цената на водата.“
Директорът на ВиК-Смолян подчерта, че водният цикъл е бил реализиран по време на предишни ръководства на дружеството. Благодарение на проекта, загубите на вода в града, които достигаха почти 70 процента, вече са намалели до 47 процента.
Дали жителите на Смолян смятат, че проектът е извършен качествено СмолянБГвести ще следи сигналите и реакциите на хората