ЦРУ тихомълком използва изкуствен интелект за симулация на световни лидери

Централното разузнавателно управление на САЩ (ЦРУ) увеличава интересите си в сферата на изкуствения интелект. Агенцията дори използва технология за чатботове, но по необичаен начин. Разузнавачите са разработили платформа, която позволява на анализаторите да „говорят“ със световни лидери, с цел да предскажат как биха реагирали в определени ситуации, пише „Ню Йорк Таймс“.

Традиционният метод за подобен анализ на поведение се е основавал на задълбочено събиране на информация за профилите на световните лидери чрез публични данни и събрани разузнавателни сведения.

Новият подход обаче позволява анализаторите да взаимодействат с големи езикови модели (LLMs), заредени с огромни база от данни за съответния световен лидер.

Докладът не разкрива подробности за степента на внедряване на чатбота или за това кой е помогнал за неговото разработване. Но в интервю с първия главен технически директор на ЦРУ, бившия „цар на AI“ в Пентагона, Нанд Мулчадани, става ясно, че тази непрозрачност е целенасочена.

Мулчадани, ветеран от Силициевата долина, има диаграма в офиса си, показваща всички слоеве на одобрение, необходими за сътрудничество с частния сектор в рамките на тайните операции на агенцията.
От уреждане на договори до преодоляване на пречки за проектите, всяка стъпка изисква огромно количество бюрокрация и конфиденциални дискусии - препятствия, които ЦРУ признава, че затрудняват усилията му да бъде в крак с иновациите и с Китай, основният технологичен конкурент на САЩ.

Настоящият технически директор на агенцията е назначен, за да ръководи новаторски промени в ЦРУ. За две години и половина след назначаването си Мулчадани очевидно е улеснил сътрудничеството на частни компании с разузнавателната агенция - и, четейки между редовете, изглежда, че е съдействал на технологични директори в сложната бюрокрация.

„Колкото повече споделяме за начина, по който използваме технологии, как ги придобиваме и какво ще правим с тях, толкова повече компаниите ще искат да работят с нас и да се присъединят към нас“, обяснява Джулиан Галина, заместник-директор на отдела за дигитални иновации в ЦРУ, в интервю за „Ню Йорк Таймс“.

Според Галина, агенцията се стреми да декласифицира и „да извади наяве“ малка част от своята тайна технологична стратегия, за да улесни сключването на договори с частния сектор.

Няма обаче информация дали обществеността ще получи поглед върху това какво финансират техните данъци.

 

Източник: it.dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини