Криминалисти от Димитровград задържаха участник в телефонна измама в Меричлери, съобщават от полицията.
Вчера в 17,15 часа в управлението е съобщено, че 83-годишна жена е била въвлечена в заблуждение от ало измамник по схемата „изпратени документи по пощата“.
Непознатият се представил за зет й, който й наредил да плати 7000 лева за тях. Старицата събрала наличните си 6 000 лева и ги предала на мъж, дошъл пред дома й на улица „Петко Радев“.
След като разбрала, че е измамена, нейн познат сигнализирал в полицейското управление. В хода на разследването, полицаите са установили и задържали 20-годишен димитровградчанин, който бил хванат на влизане в родния си град, след като оставил парите в района на Велико Търново. Той признал, че е нает по обява и получил за посредничеството сумата от 750 лева. Мярката му на задържане е до 24 часа по образуваното досъдебно производство.
Полицията съветва при съмнение, че някой се опитва да ви измами по телефона, да не се доверявате на телефонни разговори или на последващите след него, а веднага да се обадите на директния телефон за връзка с местното полицейско управление 0391 63321 или на телефон 112. Трябва да се знае, че няма институция в България, която да ви поиска пари, които да предоставите през терасата, до коша за буклук или на друго обществено място. Трябва да се знае, че телефонните измамници обикновено не са на територията на страната (предимно обажданията са от Румъния), измамниците нямат представа, къде живеете или как се казвате, до момента в който вие не им предоставите тази информация и каквито и заплахи да ви отправят по телефона - не се поддавайте.
Ало-измамниците звънят на случаен принцип, главно на домашните телефони, които се използват предимно от възрастните хора и нямат никаква информация за вас, но успяват много умело да ви изманипулират сами да им предоставите информацията, от която имат нужда, за да ви хванат в капана си. Едно от най-важните неща след тяхно обаждане е, да успеете да прекъснете телефонния разговор, защото при опит за набиране на телефонен номер, било на близки или на полицията, ако линията не е прекъсната вие отново продължавате да говорите със номера които ви е набрал преди това и той може да се представи за полицейски служител или роднината, с който сте се опитали да се свържете, разказват от опита си представителите на реда.
Схемите за измама са много - главно звънят на стационарни телефони, защото по този начин злосторниците успяват да определят града, в които живеете и е лесно да осигурят мулето, което ще вземе парите ви, ако вие се хванете на въдицата им. В схемите винаги се използват така наречениете мулета, които много често нямат представа в какво са замесени.