В Смолян някои училища увеличиха цените на ученическите купони за храна, като основна причина за това са нарастващите разходи за електроенергия, вода и хранителни продукти. В Средно училище „Отец Паисий“ цената на тристепенното меню за обяд се е повишила от 4.00 лв. на 4.50 лв.
„Цените на основните продукти, като цитрусови плодове, млечни продукти и риба, значително се увеличиха. Например, рибата, която е задължителна в менюто веднъж седмично, е дори по-скъпа от месото. Освен това сме длъжни да спазваме изискванията за държавен стандарт, което допълнително ограничава възможностите за по-икономичен избор“, обясни директорът Надя Ловчалиева за Регионална телевизия еТВ (ЕСКОМ).
В същото време училището полага усилия да подкрепи семействата, които не могат да си позволят по-високата цена. Някои ученици са включени в програмата на БЧК „Топъл обяд“, която осигурява безплатна храна на най-нуждаещите се.
„За нашето училище са определени пет места в програмата, но нуждаещите се са значително повече“, сподели Ловчалиева.
В другото голямо училище в града – „Св. св. Кирил и Методий“, ръководството е успяло да запази цената на купоните от 4.00 лв. поне до края на учебната година, но с компромиси в менюто.
„През зимата залагаме на по-достъпни сезонни зеленчуци като моркови, ряпа и зеле, вместо на по-скъпите краставици и домати. Това ни позволява да поддържаме цената на купона без да правим сериозни компромиси с качеството на храната“, уточни директорът Росица Шехова.
Въпреки усилията на училищата да осигурят здравословна и достъпна храна, много ученици – особено по-големите – предпочитат бързите храни извън училище, като бургери, дюнери и чипс.
Финансовата ситуация в образователните институции се усложнява и от забавянето на приемането на националния бюджет. Ръководствата на училищата продължават да работят с остарели бюджети, докато разходите за електроенергия и вода значително нарастват. В някои училища месечните сметки за вода вече надвишават 2000 лв.
Анелия Веселинова