От днес влизат в сила промените в Закона за съдебната власт, които вече са обнародвани в „Държавен вестник“. С промените, изготвени и приети от новия парламент, се прекратява течащата процедура за избор на главен прокурор и се въвежда забрана на този състав на ВСС да открива нови и да избира председатели на върховните съдилища заради изтеклия мандат на членовете му. В срок от 6 месеца трябва да бъде избран нов Висш съдебен съвет.
Според влезлите в сила поправки, едно и също лице няма право за повече от шест месеца да бъде временно изпълняващ функциите на главен прокурор, на председател на Върховния касационен съд или на Върховния административен съд.
При предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на главния прокурор, председателя на Върховния касационен съд или председателя на Върховния административен съд се определя временно изпълняващ съответните функции, като едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от шест месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението на функциите.
В резултат на това се очаква да бъде свикано заседание на Пленума на ВСС, който да прекрати единствената „висяща“ процедура - тази за избор на главен прокурор, в която кандидат е само и.ф. обвинител №1 Борислав Сарафов.
Докато не бъдат избрани нови членове на ВСС, както от парламента, така и от съдебната власт, няма да има не само нов главен прокурор, но и нов председател на Върховния административен съд (ВАС). Това е така, защото в ЗСВ е записано, че Пленумът на ВСС може да открива процедура и да избира председатели на ВКС и на ВАС и главен прокурор, но в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на вземане на решението, коментира правният сайт „Лекс“. Настоящите кадровици не отговарят на последното условие, защото мандатът им изтече на 3 октомври 2022 г.
В преходните и заключителни разпоредби на ЗСВ е записано още, че в срок от 6 месеца от влизането в сила на закона Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за избор на членове на ВСС. Т.е. това трябва да се случи до 21 юли.
До тази дата Георги Чолаков и Борислав Сарафов може да изпълняват функциите съответно на председател на ВАС и на главен прокурор. Това е вследствие на друг текст в ЗСВ, според който при предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на председателите на върховните съдилища и на обвинител №1 се определя временно изпълняващ съответните функции, като едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от шест месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението им.
Вече е ограничен и броят на заместниците на главния прокурор до двама, като изрично беше посочено кои свои правомощия може да им възлага той.
По отношение на НСлС в закона е предвидена по-голяма независимост на директора ѝ от главния прокурор. Шефът на следствието запазва качеството си на зам. главен прокурор по разследването, но вече той, а не обвинител №1 пряко ще ръководи службата и ще назначава ръководителите на отделите в следствието.
С промените в закона се възстановява Върховната касационна прокуратура.