Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ в понеделник, поставяйки началото на нов турбулентен четиригодишен мандат с обещания да разшири границите на изпълнителната власт, да депортира милиони имигранти, да осигури възмездие срещу политическите си врагове и трансформация ролята на САЩ на световната сцена.
Тръмп стоеше с ръка върху Библия в Капитолия на САЩ малко преди обяд местно време (19:00 българско време) и положи клетва за "запазване, поддръжка и защита" на Конституцията на САЩ, администрирана от главния съдия Джон Робъртс. Неговият вицепрезидент Джей Ди Ванс положи клетва точно преди него.
Тръмп възнамерява да подпише набор от изпълнителни заповеди в първите си часове като президент, заявиха в понеделник бъдещите служители на Белия дом, включително 10, насочени към сигурността на границите и имиграцията, негов основен приоритет.
"Златният век на Америка започва точно сега", заяви той по време на встъпителната си реч. "От този ден нататък страната ни ще процъфтява и отново ще бъде уважавана по целия свят. Ще бъдем обект на завист от всяка нация и няма да позволим повече да се възползваме от нас. Нашият основен приоритет ще бъде да създадем нация, която е горда, просперираща и свободна. Америка скоро ще бъде по-голяма, по-силна и много по-изключителна от всякога.
"Вълна от промени залива страната. Слънчевата светлина облива целия свят и Америка има шанса да се възползва от тази възможност, както никога досега. Но първо трябва да бъдем честни за предизвикателствата, пред които сме изправени. Въпреки че са изобилни, те ще бъдат унищожени от тази голяма инерция, на която светът е свидетел в момента в Съединените американски щати."
"Докато се събираме днес, нашето правителство е изправено пред криза на доверието. В продължение на много години радикална и корумпирана власт е извличала власт и богатство от нашите граждани."
"От този момент нататък упадъкът на Америка приключи. Тези, които искат да спрат нашата кауза, се опитаха да отнемат свободата ми и наистина да отнемат живота ми." отбеляза той.
"Животът ми беше спасен с причина, бях спасен от Бог, за да направя Америка отново велика."
"Моето наследство ще бъде на миротворец и обединител," заяви Тръмп, отбелязвайки, че американски заложници в Близкия изток са освободени в навечерието на церемонията. Наблюдатели отбелязаха, че той не спомена нито веднъж Украйна, Европа и НАТО, но описа света като каталог от катастрофални събития.
Президентът изрази намерение да върне свободата на словото, като прекрати правителствената цензура, и настоя, че "официалната политика на САЩ ще признава само два пола - мъжки и женски".
В икономически план Тръмп обеща да възстанови производствения капацитет на Америка, да прекрати Зелената сделка и да отмени налагането на електрически превозни средства. Той се ангажира да намали инфлацията и да използва природните ресурси на страната за икономически растеж.
Сред необичайните му заявления беше намерението "да преименува Мексиканския залив на Американския залив" и да предприеме действия по отношение на Панамския канал. "Бяхме третирани много зле от този глупав подарък, който никога не трябваше да бъде направен," заяви той, добавяйки: "Китай управлява Панамския канал. И ние не го дадохме на Китай. Ние го дадохме на Панама. И си го връщаме."
Президентът обяви национално извънредно положение на южната граница, като заяви, че ще изпрати там въоръжени войски и ще възобнови политиката, принуждаваща търсещите убежище да чакат в Мексико датите за съда в САЩ, казаха официални лица пред репортери.
Той също така ще се стреми да прекрати т. нар. гражданство по рождение за деца, родени в САЩ, чиито родители нямат правен статут, ход, според някои правни учени, би бил противоконституционен.
Тръмп също обеща да преследва "явната съдба към звездите, изстрелвайки американски астронавти, за да поставят американския флаг на планетата Марс". Илон Мъск можеше да бъде видян широко усмихнат и аплодиращ след като Тръмп обяви червената планета за цел на новата администрация.
Встъпването в длъжност завършва триумфалното завръщане на политическата сцена, след като оцеля в два процеса за импийчмънт, присъда за тежко престъпление, два опита за убийство и обвинение за опит да отмени загубата му на изборите през 2020 г.
Церемонията беше преместена вътре в Капитолия поради екстремния студ, четири години след като тълпа поддръжници на Тръмп нахлуха в сградата, символ на американската демокрация, в неуспешен опит да предотвратят загубата на Тръмп от Джо Байдън.
Байдън и напускащият си вицепрезидент Камала Харис, която загуби от Тръмп през ноември, присъстваха в ротондата на Капитолия, заедно с бившите президенти Барак Обама, Джордж У. Буш и Бил Клинтън. Бившият държавен секретар Хилари Клинтън, която загуби от Тръмп през 2016 г., пристигна със съпруга си Бил, но съпругата на Обама Мишел предпочете да не присъства.
Множество технологични гиганти, включително тримата най-богати хора в света, изпълнителният директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск, главният изпълнителен директор на Amazon Джеф Безос и главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг - имаха видни места на сцената, до номинираните в кабинета и членове на семейството на Тръмп.