Мъск, Милей, Мелони... Официално поканените премиери, президенти, политици и бизнесмени, които ще участват в инаугурацията на новоизбрания президент Тръмп, се четат като Who’s Who сред крайнодесните. Какво се очаква.
Преди осем години шокът от победата на републиканеца диктуваше обществените настроения по време на церемонията по встъпването му в длъжност. Днес нещата изглеждат по-различно. Доналд Тръмп се завръща на поста - този път е спечелил не само гласовете на Електоралния колеж, но и популярния вот - докато през 2016 година Хилари Клинтън получи близо 3 милиона гласа повече от него. Протести срещу избора му отново има, но далеч не в мащабите, в които бяха тогава. През 2017 година Тръмп влезе в спор за това чия инаугурация е била по-посетена - неговата или на Барак Обама. Сега до подобно нещо няма да се стигне, защото заради ниските температури церемонията ще се проведе в сградата на Конгреса, а привържениците на републиканеца ще могат да я наблюдават в близка спортна зала, в която той също трябва да се появи в рамките на деня. А списъкът на гостите е, меко казано, неконвенционален.
Тръмп днес има съюзници по целия свят и една голяма част от тях ще дойдат на крака във Вашингтон, въпреки че по традиция държавни, правителствени и партийни ръководители от други държави не се канят на инаугурацията. Но Тръмп не си пада по спазването на установения ред и според „Политико“ церемонията ще се превърне в едно изреждане на това кой кой е в света на десния популизъм днес.
Мелони, Милей и други крайнодесни лидери
Доналд Тръмп е поканил много от световните лидери, с които е говорил по телефона или пък са го посетили в имението му „Мар-а-Лаго“ след изборната победа. Италианската премиерка Джорджа Мелони потвърди, че ще дойде във Вашингтон, както и аржентинският президент Хавиер Милей, известен с радикалните си десни политики. Впечатление прави, че председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен не е поканена.
Мелони, която гостува на Тръмп във Флорида миналия месец, бе наречена от новоизбрания президент „фантастична жена“. Тя е начело на Италия от 2022 година и в момента е смятана за един от най-стабилните европейски лидери. Въпреки че произлиза от крайнодясна политическа партия, Мелони работеше добре и с Джо Байдън и заема решителни позиции в подкрепа на Украйна.
Тържества по случай първото встъпване в длъжност на Тръмп през 2017 година Снимка: Lucas Jackson/Getty Images
Пристигането на действащ италиански премиер за инаугурация във Вашингтон е прецедент, но според анонимен дипломат, който говори пред „Политико“, хора като Мелони са готови да направя това изключение, защото то е важно за Тръмп, а и „всички искат от него определени неща“. Другият „любимец“ на новоизбрания президент сред европейските лидери - унгарският премиер Виктор Орбан - потвърди, че е поканен, но няма да може да присъства на церемонията. За сметка на това обаче там ще са други крайнодесни политици - Найджъл Фараж от Великобритания, Ерик Земур от Франция, бившият полски премиер Матеуш Моравецки и съпредседателя на „Алтернатива за Германия“ Тино Крупала.
Китайският лидер Си Дзинпин също няма да е във Вашингтон, но Пекин изпрати вицепрезидента Хан Женг, който дори успя да се срещне с американския си колега Джей Ди Ванс и милиардера Илон Мъск преди церемонията.
Мъск, Безос и Зукърбърг
Мъск, който ще заема официален пост в политическия кабинет на Тръмп, също има ключова роля в празненствата покрай инаугурацията. Вчера той се появи на събитие на Тръмп във Вашингтон, за да засвидетелства подкрепа. Основателите на МЕТА Марк Зукърбърг и на „Амазон“ Джеф Безос също ще присъстват на церемонията.
И двамата милиардери, които в предни години са подкрепяли Демократическата партия, промениха изцяло отношението си към Тръмп покрай неговото преизбиране. Те инвестираха по 1 милион долара в церемонията по встъпването му в длъжност, а броени дни преди това Марк Зукърбърг обяви рязка промени в политиките на МЕТА за модериране и проверка на съдържанието, които много повече се доближават до разбиранията на близкия до Тръмп собственик на Х Илон Мъск. По време на предизборната кампания пък Безос спря десетилетната традиция в притежавания от него вестник „Вашингтон пост“ за официална подкрепа на демократическия кандидат за президент.
Тържества и балове
Встъпването в длъжност на Джо Байдън през 2021 година мина с подкрепата на звезди като Лейди Гага и Дженифър Лопес, които пяха на инаугурацията му. Сега Тръмп ще може да разчита на тенора Кристофър Мачио и на кънтри певицата Кари Ъндърууд. В последващите тържества участие ще вземат и други изпълнители като Кид Рок и „Вилидж Пипъл“.
Тръмп танцува заедно с „Village People“ на тържество по повод инаугурацията (19.1.2025) Снимка: Evan Vucci/AP/picture alliance
Тържествата ще продължат няколко дни. Само във Вашингтон са планирани поне 18 бала по повод встъпването в длъжност, отбелязва АРД. Очаква се Тръмп да присъства на три от тях. Снощи той вече се появи на предизборно събитие и говори пред своите привърженици. Речта напомняше на тези от предизборната му кампания, отбелязва „Ню Йорк Таймс“. Той обеща да изпълни предизборните си обещания въпреки „провалена и корумпирана политическа върхушка“ във Вашингтон. „Утре по обяд завесата се затваря за четири дълги години на американски упадък и започваме нов ден на американска сила и просперитет, достойнство и гордост“, каза още той и обеща отново да се заеме с депортацията на нелегални имигранти в САЩ, както и да даде амнистия на привържениците си, които щурмуваха Капитолия на 6 януари 2021 година. Той може да свърши това още в рамките на първия си ден на поста.
„Това беше доста странно"
Един от големите въпроси тази година е дали речта на Тръмп по време на инаугурацията ще зададе по-положителен тон, отколкото тази през 2017 година. Тогава той определи ситуацията в обществото на САЩ като „американска касапница“. Речта му провокира бившия американски президент Джордж Буш да се обърне към Хилари Клинтън по време на церемонията и да каже: „Това беше доста странно“, както предадоха американските медии. Колко ли странно ще е сега?