Малко преди катастрофата диспечерката, която била на смяна, отишла до магазина
Освободеният директор на БДЖ-Товарни превози Християн Кръстев не смята, че има вина за челния сбъсък на два влака край Локорско, при която загинаха двама души, а шестима бяха ранени.
„Тълпата иска кръв и винаги не взимат кръвта на пазача. Това е нормално и няма проблеми. Поисканата оставка и моето уволнение не са факторът, който ще доведе до оправяне на нещата. Когато те бъдат подобрени в съвсем друг аспект, няма никакво значение кой ще бъде вождът. Към мен няма упреци и отправени обвинения и няма как да има, защото в своите позиции съм казал, че няма как в моя договор за управление да нося такава вина“, заяви той пред bTV.
Кръстев управлява „БДЖ-Товарни превози“ от 2023 г. Според официална статистика на железниците, цитирана в отговор на бившия министър на транспорта Георги Гвоздейков до депутат, пише, че през 2023 г. е имало 19 произшествия и 10 инцидента в компанията, а през 2024 г. - 19 произшествия и 6 инцидента. Преди това Кръстев е бил уволняван и пак назначаван в БДЖ 3 пъти. Сега той няма да оспорва уволнението си, въпреки че нямало мотиви.
„Има комплекс от грешки на много служители, които са допуснали да се стигне до влаковата катастрофа край Локорско. Минути преди сблъсъка е било ясно, че композициите се движат една срещу друга. Машинистите обаче не са знаели това. Дежурният диспечер е дал на частната композиция позволение да тръгне от гара „Световрачане“, но диспечерката, която е била на смяна, отива да си купи нещо от магазина и оставя някой друг да командва това движение. Впоследствие диспечерите се усещат, че са пуснали влак срещу влак. И на частната компания на локомотива е на шеста позиция, така че той не е предприел никакво спиране. От страна на машинистите има всякакви неща, които могат да бъдат направени – да предприеме спиране, звукови действия. Те според мен не са осъзнали, че са влак срещу влак. С 50 км/ч е бил влакът на „БДЖ-Товарни превози“, на частния оператор също с не повече от 60 км/ч“, разказа инж. Кръстев.
По думите му едната грешка е на дежурния ръководител. Не е ясно дали товарната композиция на БДЖ от гара „Кремиковци“ е имала нужното разрешение за тръгване. „Може и да са го имали, но е било устно. Не мога да кажа какво пише в обясненията. Решението го дава диспечерът и дежурният ръководител на НКЖИ“, каза бившият шеф на „БДЖ-Товарни превози“.
„В гара „Кремиковци“, където е влакообразуващата гара за товарния влак дежурен ръководител, ако не е подготвил маршрута, за да излезе този влак на междугарие, няма как да излезе. Гаровата инсталация позволява до там, че ако машинистът тръгне без негово позволение, ще дерайлира на първата стрелка. Машинистите имат своята вина дотолкова, че са тръгнали без връчен писмен образец, че ще излязат от неправилен коловоз“, добави той.
По думите му вероятно има и друг пропуск – не е монтирана вагоноизхвъргачка, съоръжение, което предпазва влакът без позволение да излезе на междугарието.
„Четвъртата грешка е, когато са се усетили, че има влак срещу влак вместо да бъде изключено напрежението на това междугарие, по погрешка изключват напрежението на другото междугарие и влаковете вече не знаят, че трябва да спират“, каза още Християн Кръстев.
Малко след случая вече бившият транспортен министър Красимира Стоянова поиска три оставки - на ресорния зам.министър Бисер Минчев, на директорите на НКЖИ и на „БДЖ-Товарни превози“. Служебният премиер Димитър Главчев освободи от поста ресорния заместник министър, а новият министър Гроздан Караджов прие оставките и на директорите на НКЖИ и „БДЖ - Товарни превози“.