Кърджали губи имиджа си на Столица на толерантността

Изображение 1 от 5

    Кърджали бавно, но безвъзвратно губи имиджа си на Столица на толерантността. Нещо повече придобихме славата на убежище на антисеметизма в България. Скандалът с изрисуваната свастика на паметния знак на еврейската синагога тепърва ще отеква в публичното пространство.Една от причините е неадекватната реакция на Община и Полиция.

      Свастиката бе изрисувана в началото на 2025 г.За проявата на нацизъм в града ни първи алармираха колегите от „Родопи 24”. Никой не обърна внимание на публикацията им. Институциите пропуснаха да се самосезират въпреки скандалния факт.

      На 13 януари темата за свастиката бе коментирана в сайтовете Кърджали бг вести,Етно форум и в БНР Радио Кърджали.

      Скандалният факт стана достояние на Организацията на евреите в България „Шалом”,която излезе с позиция,публикувана в сайтовете Кърджали бг вести и Етно Форум. Заслугата е на председателката на Арт движение „Кръг” Радост Николаева, която е инициатор за поставянето на знака, напомнящ за еврейската синагога в Кърджали.

      Съоснователят на Атлантическият клуб кърджалиецът  Недко Тодоров от своя страна сезира МВнР. Външното ни министерство излезе с позиция осъждаща проявата на антисемитизъм в Кърджали.

      Община Кърджали остана няма за проявата на антисемитизъм в Кърджали. Срамно е ,но позиция по случая няма.Нещо повече-трябваха и повече от две седмици за да се организира и почисти свастиката. За това трябваше да настояват Радост Николаева и Недко Тодоров.

      Неадекватна е реакцията на Полицията. Тя реагира едва след декларацията на МВнР. На 17 януари две седмици след инцидента органите на реда обявиха, че търсят извършителя.

      Факт е,че заради войната в Газа през последните месеци антисемитските настроения в града са силни.Симпатиите са на страната на палестинците. Това е добре известно на органите на реда. Естествено е те да имат готовност за прояви на антисеметизъм. Но не би!

      Това в същност не е първата антиеврейска проява в Кърджали от началото на войната в Газа.На 21 март 2024 г.сдружение „Реално мислещо общество” се опита да организира протест с искане за възмездие за израелския премиер Бенямин Натаняху. Кърджалийци не се включиха в проявата

      За съжаление изрисуването на свастиката не е първата по рода си вандалска проява напоследък. На 25 април 2024 г.неизвестни лица заляха с червена боя паметната плоча на Европейския съюз в Градската градина. На нея на български и английски е изписано „С България в Европа”. И до днес извършителите не са заловени. И до днес плочата не е почистена. И тогава нямаше позиция на Общината.

      Факт е,че след местните избори слогънът „Кърджали –Столица на толерантността” бе забравен. Една от първите стъпки на новия кмет бе да отмени на 6 декември 2023 г.обществената поръчка за изграждането на Обелиск на толерантността, който по проект трябваше да символизира хармонията между трите световни религии:юдаизъм, християнство и ислям.

      С навия мандат залиня и инициативата „Мултикултурният град”-уникална за страната ни.

      Добре е,че на битово ниво комшулукът все още е жив. И кърджалийци ревниво желаят да запазят имиджа на Кърджали като Столица на толерантността.

     Текст и снимки:Георги Кулов

     

    Източник: Kardjali.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини