Черните танкери на Путин

Чрез подставени лица руски нефтени фирми придобиват стари танкери по цял свят, за да ги експлоатират чрез други, прикрити фирми. До 70% от руския нефт вече се изнася именно по този начин – от черните танкери на Путин.

С понятието „сенчест флот“ обозначаваме използваните за контрабанда кораби, с които Русия заобикаля западните санкции. Този флот се състои най-вече от стари нефтени танкери, които вече не се поддържат технически, имат неясен собственик, а рисковете, произтичащи от тях, не са застраховани, пише ARD.

Германската обществено-правна медия пояснява, че санкциите забраняват най-вече на западните компании да предоставят на руските износители на нефт кораби, финансиране и застрахователни услуги, ако нефтът не се продава със значителна отстъпка в сравнение с пазарните цени. Освен това има забрани за посещаване на западни пристанища, които все по-често засягат идентифицираните черни танкери. Санкциите целят да бъдат минимизирани приходите на Кремъл от износ на нефт, без същевременно това да се отрази прекомерно на международните доставки на петрол.

Колко голям е руският „сенчест флот“?

Предполага се, че флотът включва над 400 кораба, информира ARD. Британската застрахователна компания Lloyd's смята, че са до 460, а това са 10-15 процента от световния контингент от танкери. Използваните кораби обаче често се сменят, което затруднява по-точната преценка.

Както пише „Файненшъл Таймс“, руските нефтени фирми използват отделни подставени лица, които с руски пари и чрез мрежа от офшорни компании придобиват остарели танкери по цял свят, за да ги експлоатират чрез други прикрити фирми, например такива в Дубай.

Какво е значението на тези танкери за Русия?

По преценки на Киевското училище по икономика Русия е инвестирала до момента до десет милиарда долара в изграждането на „сенчест флот“. През юни 2024 година по този начин ежедневно са се транспортирали 4,1 милиона барела (около 650 милиона литра) нефт. Това отговаря на 70 процента от нефтения износ на Русия по море.

Санкциите и руският „сенчест флот“ - карикатура на ДВ  Снимка: DW

Най-голямата част от доставките са за Китай и Индия. Украински мозъчен тръст изчислява общите приходи на Русия от износа на нефт през 2024 година на 193 милиарда долара, отбелязва ARD.

Кои санкции са насочени директно срещу „сенчестия флот“?

През лятото на 2024 година държавите от ЕС започнаха да санкционират отделни танкери, които не плават под руски флаг, но се числят към „сенчестия флот“. Това означава, че те нямат право да влизат в пристанища на Общността и не бива да получават услуги от фирми от ЕС.

До момента Брюксел е санкционирал 80 кораба, Великобритания 50, а САЩ са включили в санкционния списък 183 плавателни съда, посочва германската обществено-правна медия. Тя допълва, че се подготвят и следващи санкции съвместно с държавите от Г-7.

Директното санкциониране на отделни кораби е смятано за особено ефективно. Наскоро Китай отказа достъп до пристанище Шандун на санкционирани от САЩ кораби. Но идентифицирането на истинските собственици и поръчители остава трудно за властите, а Русия изглежда често сменя използваните плавателни съдове. Всичко това превръща борбата със „сенчестия флот“ в игра на котка и мишка, пише ARD.

Какви инциденти е имало досега?

Експертите предупреждават за високия риск за околната среда, произтичащ от зле поддържаните кораби, които не са и достатъчно застраховани. Средната възраст на танкерите е 18 години, предполагат от Киевското училище по икономика. От гледна точка на пропуските в регулацията и на нарастващото значение на черните танкери в руската нефтена търговия, голямата природна катастрофа е само въпрос на време, предупреждава украинският институт.

Протест на активисти от „Грийнпйс“ в Балтийско море  Снимка: Frank Molter/dpa/picture alliance

До момента са регистрирани множество инциденти с танкерите, които едва покрай това са могли да бъдат идентифицирани като част от „сенчестия флот“. В повечето случаи става дума за машинни повреди, като например с регистрирания в ОАЕ „Canis Power“ пред датските брегове през май 2023 година.

Последните инциденти бяха с нефтените танкери „Eventin“ и „Eagle S“ в Балтийско море, като и двата бяха причислени към „сенчестия флот“. „Eventin“, плавал под панамски флаг, аварира в петък край остров Рюген, от него вече не произтичат заплахи, посочва ARD.

Случаят с плаващия под флага на островите Кук „Eagle S“ обаче е много по-сериозен - смята се, че с котвата си той е повредил преминаващия между Финландия и Естония електропровод, както и четири комуникационни кабела. Това би могла да бъде индикация, че Кремъл е готов да използва флота и като оръжие в хибридната си война срещу Запада.

 

Източник: http://www.dw.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини