Изненадващото тайно оръжие, с което да се въоръжите през този грипен сезон

Всички знаем, че здравословната и балансирана диета, в която преобладават непреработени храни, е рецепта за добро здраве на червата и на цялото тяло, но сега учените са установили как една хранителна съставка - фибрите - може да предизвика микробиотична верижна реакция, която всъщност предпазва организма от грипни и други вируси.

Въпреки че изследователите от Китайския университет в Хонконг (CUHK) съветват да не се отказвате от ежегодната противогрипна ваксина, естествените фибри от зеленчуци, бобови и зърнени култури ще действат като „бустер“, който ще отблъсне инфекцията и ще ограничи симптомите, ако все пак ви сполети заразата.

Естествените фибри стимулират производството на пробиотични бактерии в червата, които са специализирани в увеличаването на производството на късоверижни мастни киселини (SCFA - short-chain fatty acids). Тези SCFA се произвеждат в червата, но след това се отправят на пътешествие в кръвоносната система, за да достигнат до периферните тъкани и да подсилят имунния отговор на организма.

„В допълнение към ваксинацията хората могат да подсилят имунитета си и чрез други средства“, коментира Франсис Чан (Francis Chan), професор по медицина и терапия в Китайския университет в Хонконг. „Проучванията показват, че късоверижните мастни киселини, произвеждани от пробиотичните бактерии в червата, могат да засилят имунитета срещу грип и други вирусни инфекции."

Провеждайки in vitro (клетъчно), in vivo (животинско) и ex vivo (човешка тъкан) изследване, екипът оценява колко ефективни са SCFA в борбата с редица вируси, включително SARS-CoV-2, вируса на хепатит В (HBV), респираторно-синцитиалния вирус (RSV), вируса на грип А (IAV) и ротавируса.

Изследователите са установили, че повишеното количество SCFA благоприятства метаболизма на Т-клетките (имунната система) и намалява тежестта на инфекцията с IAV. При RSV и риновирус SCFA показват значително намаляване на вирусния товар, открит в инфектираните бели дробове. А при SARS-CoV-2 SCFA са помогнали да се блокира навлизането и репликацията на вируса in vitro и са засилили антивирусния имунитет.

Новините обаче не бяха толкова положителни за вируса на чикунгуня и латентните вируси като HIV-1 и HSV-1, при които всъщност изострят възпалението при някои инфекции.

Но резултатите, свързани с грипа, със сигурност си заслужават да бъдат обсъдени. Екипът установява, че диетичните фибри - особено несмилаемите въглехидрати като целулоза и устойчиво нишесте - предизвикват ферментационна буря, щом попаднат в чревния микробиом. При това в дебелото черво се образуват SCFA, съставени предимно от ацетат, пропионат и бутират, които след това се разпръскват из организма.

След това е доказано, че SCFA стимулират функцията на имунните клетки по няколко начина. Те активират G-протеин-свързаните рецептори (GPCR - G-protein-coupled receptor), които влияят на възпалителните реакции. Те също така стимулират Т-клетките и регулират производството на цитокини, като потискат възпалението, предизвикано от RSV и IAV.

При фибрите се наблюдава и повишаване на популацията на полезните SCFA-произвеждащи бактерии в червата, а именно Faecalibacterium prausnitzii и Ruminococcus spp.

Ако не се интересувате от механизмите, а от това как те могат да ви помогнат да се предпазите от грип, вероятно ще искате да знаете какво ниво на прием на фибри извлича тези ползи за имунната система. Въпреки че учените не го определят количествено, те казват, че синтетичните фибри не дават същите резултати. Като цяло възрастните мъже трябва да се стремят към 30-38 грама фибри дневно, а жените - към 21-25 грама. Децата се препоръчват близо до минимума за жените - около 19-25 г всеки ден.

Ферментиращите фибри - които имат най-добра възвръщаемост на производството на SCFA - се съдържат в плодове като ябълки, банани и горски плодове, зеленчуци като лук и праз, бобови растения като леща и нахут, както и в зърнени храни и ядки и семена.

Макар че увеличаването на количеството фибри в сезона на грипа няма да ви направи неподатливи, изследователите предполагат, че това може да помогне за разликата между тежка инфекция и леки симптоми - що се отнася до RSV и грип А.

„SCFA са полезни метаболити на чревната микрофлора с имуномодулиращи свойства“, добавя Тун Хайн Мин (Tun Hein Min), доцент в Jockey Club School of Public Health and Primary Care към Китайския университет в Хонконг, който ръководи проучването. „Произвеждани от чревните микроби чрез ферментация на диетични фибри, SCFA повишават способността на клетките на дихателните пътища да се противопоставят на вирусите, намаляват вирусния товар, повишават ефикасността на ваксините и свеждат до минимум сериозните усложнения."

„Проучванията също така показаха, че пациентите с грип имат недостиг на чревни бактерии, произвеждащи SCFA“, допълва той. „С други думи, чревната микрофлора играе важна роля за укрепване на имунната система срещу грип."

Изследването ще бъде публикувано в списанието Trends in Microbiology.

Източник: CUHK study shows short-chain fatty acids produced by probiotic bacteria in the gut can boost immunity against influenza and other viral infections, The Chinese University of Hong Kong

 

Източник: nauka.offnews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини