Европа купува руски газ с безпрецедентни темпове през 2025 година, съобщава "Политико". Според изданието за целта се харчат милиарди долари, "които Кремъл може да използва за финансиране на войната си в Украйна, само седмици след като краят на важно транзитно споразумение породи надежди, че континентът може да прекъсне зависимостта си от Москва".
Данни, събрани от компанията Kpler и анализирани от "Политико", разкриват, че през първите 15 дни на 2025 г. 27-те държави от Европейския съюз са внесли 837 300 метрични тона втечнен природен газ от Русия. Това е рекордно високо ниво, в сравнение със 760 100 тона през същия период на миналата година.
Знаковото споразумение, позволяващо на Русия да праща газ към ЕС по тръбопроводи, преминаващи през Украйна, приключи на 1 януари, като Киев заяви, че няма да преговаря за удължаване. Това оказа по-голям натиск върху държавите да купуват морски втечнен природен газ, доставян с танкери от руски пристанища. Няколко страни, включително Словакия и Унгария, бяха зависими от украинския маршрут за енергийни доставки и настояваха споразумението да бъде подновено, предупреждавайки, че ще трябва да плащат за по-скъп втечнен природен газ, ако то приключи. Словашкият премиер Роберт Фицо дори се закани да спре доставките на електроенергия за Украйна и да намали подкрепата за бежанците, ако Киев не отстъпи и не позволи транзитът да се възобнови.
Графика: "Политико"
Но прекъсването не е ограничило апетита на Европа за руски газ. Според Чарлз Костерус, старши анализатор на втечнен природен газ в Kpler, това може да бъде обяснено с перфектна буря от фактори.
"Имаше студен период от втората половина на декември; производството на вятърна енергия не беше на най-високо ниво", казва той. "Така че има апетит тези обеми да продължат да текат."
Чарлз Костерус добавя, че 95-96% от руския втечнен природен газ, пристигащ в Европа, идва от завода Ямал, огромно съоръжение в мразовития Северен Сибир:
"По-голямата част от тези обеми са дългосрочни договори. Така че не е като ЕС да купува допълнителни спот товари, а тези договорени обеми постъпват."
Според Анна-Кайса Итконен, говорител на Европейската комисия, усилията за изтласкване на дела на Москва от вноса на въглища, петрол и газ вече са "прекъснали хватката на Русия върху европейската енергийна система".
"Въпреки тези значителни резултати, руската енергия - особено газът - все още присъства в ЕС, а вносът на газ от Русия се е увеличил през 2024 г., включително вносът на втечнен природен газ. Това поражда сериозни опасения", признава тя, посочвайки плановете на Комисията да изготви "пътна карта" за прекратяване на вноса на руска енергия, която се очаква в края на февруари.
Допълнително, 10 държави от ЕС призовават блока да санкционира руския втечнен природен газ.
Самият ЕС е подложен и на натиск да купува повече гориво от Съединените щати. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен вече подкрепи идеята за закупуване на повече американско гориво вместо руската алтернатива.